Čtvrtek, 9. dubna 2020

ÚZSVM předal Správě Národního parku Šumava chatu Ovesná

21.02.2020
ÚZSVM předal Správě Národního parku Šumava chatu Ovesná
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v Prachaticích převzal od Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje jakožto nepotřebný majetek chatu ležící v Želnavě.
Jedná se o zděnou chatu v kombinaci se srubem, jež je podsklepená a s obyvatelným podkrovím. Chata známá pod názvem „Ovesná“, a to z důvodu stejně nazvané nedaleké železniční zastávky, byla postavena v sedmdesátých letech minulého stolení pro účely útvaru pohraniční stráže pro plnění úkolů ostrahy státní hranice. V poslední době byla zaměstnanci policie využívána jako rekreační zařízení. Chata byla oblíbena zejména mezi rybáři, kterým nevadilo, že sem není zavedena elektřina ani voda. Vše totiž vyvážila krásná poloha chaty stojící o samotě, na okraji lesa na tzv. Vltavské cestě. Z balkonu je možné se kochat pohledem na soutok Vltavy s Uhlíkovským potokem.
 
Pozemek, jehož je chata součástí, se nachází v lokalitě ležící na území Národního parku Šumava na rozhraní I. a II. zóny odstupňované ochrany přírody. Majetek byl předán Správě Národního parku Šumava, pro kterou je pozemek z hlediska ochrany přírody cenný.