Historicky první elektronická aukce virtuální měny v majetku ÚZSVM má svého vítěze

08.04.2021

Výběrové řízení s elektronickou aukcí virtuální měny bitcoin, které poprvé v historii na svém webu www.nabidkamajetku.cz vyhlásil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), dnes skončilo úspěšně. Vítěz elektronické aukce vydražil 0,42337268 jednotek bitcoinu (BTC) za 544 666 Kč. Do aukce se přihlásilo celkem 20 zájemců a padl v ní jeden příhoz. Podařilo se dosáhnout příjmu vyššího, než je aktuální cena na trhu.

„Výsledek dnešní historicky první elektronické aukce virtuální měny v majetku našeho úřadu   mě velmi těší. Navíc částku získanou tímto prodejem odvedeme na zvláštní účet Ministerstva spravedlnosti na pomoc obětem trestných činů,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu. „Jsem velmi ráda, že se nám podařilo již tak pestrou nabídku nepotřebného státního majetku rozšířit i o tuto komoditu, a věřím, že i další prodeje kryptoměn na webu www.nabidkamajetku.cz, které připravujeme, budou úspěšné,“ dodala generální ředitelka.

 

ÚZSVM připadlo více než 0,42 jednotek bitcoinu z trestního řízení, v němž byli Krajským soudem v Ostravě odsouzeni tři obžalovaní. Pachatelé si na internetových stránkách, na kterých jsou nelegálně za úplatu zpřístupněny identifikační údaje k cizím platebním kartám, obstarali čísla k celkem 4 363 platebním kartám. Z těchto karet v 1 771 dokončených transakcích nezákonně získali finanční prostředky v souhrnné částce 7 237 900 Kč. Odsouzeným byl mimo jiné uložen trest propadnutí věci, který se týkal počítačů, mobilních telefonů, SIM karet a také virtuální měny bitcoin, neboť bylo prokázáno, že se jedná o zprostředkovaný výnos z trestné činnosti.

 

Nejedná se však o jediný případ. Aktuálně ÚZSVM disponuje dalšími sedmi zůstatky virtuálních měn na různých účtech. V dohledné době bude úřad připravovat další dvě elektronické aukce na prodej 0,52794 BTC a 0,60630638 BTC, které rovněž pocházejí z trestné činnosti. Podrobnosti o prodejích budou zveřejněny na webových stránkách www.nabidkamajetku.cz.

 

Ve zbylých případech se jedná o zajištěný majetek, kde ÚZSVM pouze vykonává správu tohoto majetku a momentálně není orgány činnými v trestním řízení pověřen jejich prodejem. Konkrétně jde o jednotky bitcoinů, Ethereum a IOTA.

Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.