Úterý, 31. března 2020

V majetku po zemřelé objevili mince z Rakouska - Uherska

Sbírky libereckého Severočeského muzea obohatí album starých bankovek a mincí, které po sobě zanechala žena z Liberce, jež zemřela bez dědiců, a její majetek tak připadl státu.

Při likvidaci majetku byly v bytě zůstavitelky nalezeny další dobře uschované cenné předměty, které nebyly při prvním soupisu majetku nalezeny. Byla to papírová platidla, mince, porcelánové sošky, zlaté a stříbrné šperky nebo hodinky, uvedla Helena Brožovská, ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, pracoviště Ústí nad Labem.

Album s 51 papírovými platidly a 175 mincemi bezúplatně převedl úřad Severočeskému muzeu v Liberci. Jak doplnila ředitelka Brožovská, většina předaných bankovek je v dobrém stavu. Některé kusy bankovek ale nebyly v oběhu, část je špinavých nebo potrhaných a některé kusy byly znehodnoceny.

Většina mincí je stříbrná, převažují mince z doby Rakouska - Uherska s vyobrazením Františka Josefa I. Souhrnná cena předaných mincí dosahuje téměř 27 tisíc korun, upřesnila ředitelka.

Další věci z pozůstalosti, zlaté a stříbrné šperky, například 8karátový prstýnek, 14karátové hodinky či 14karátové řetízky, v celkové hodnotě téměř 17 tisíc korun, předal úřad Puncovnímu úřadu v Praze. Fotoaparáty, dalekohled nebo sošky úředníci prodali a výtěžek odeslali do státní pokladny.