Pátek, 6. prosince 2019

Barokní klenot je na prodej. Stát se zbavuje tisíců nemovitostí

16.03.2016
Praha (Hospodářské noviny) - Budova bývalé Invalidovny v pražském Karlíně patří mezi nejcennější nemovitosti, které stát letos hodlá prodat. A zájem investorů o tuto kulturní památku si otestuje na největším evropském realitním a investičním veletrhu nemovitostí MIPIM. Ten se v tomto týdnu koná ve francouzském Cannes.
Invalidovnu převzal do své správy loni v září od ministerstva obrany Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. A ten také rozhodne, jakým způsobem se areál prodá. Možností je výběrové řízení s aukcí nebo dražba. Objekt by měl být v nabídkovém řízení někdy v půlce letošního roku. HN to v rozhovoru řekla generální ředitelka úřadu Kateřina Arajmu.
 
„Znalecký posudek budeme teprve zpracovávat. Přála bych si, aby prodejní cena atakovala hranici, které jsme dosáhli u objektu na náměstí Republiky, snad i více,“ řekla Arajmu. Loni na podzim se státu podařilo vydražit bývalý klášter na náměstí Republiky v centru Prahy za 790 milionů korun. Úřad podle Arajmu nabídl areál Invalidovny složkám státu, ale žádná z nich o něj neprojevila zájem. Do doby, než jej prodá, stát nemovitost pronajímá filmovým štábům. „Jen od podzimu do konce loňského roku nám Invalidovna přinesla milion korun,“ uvedla Arajmu.
 
Z dalších pražských lukrativních nemovitostí se letos úřad chystá prodat také dům s kancelářemi v ulici Washingtonova v centru metropole či administrativní budovu na rohu ulic U Půjčovny a Jeruzalémská. V každém z případů by měla cena přesáhnout sto milionů korun. Desítky milionů korun by měl vynést prodej bytového domu v Moskevské ulici ve Vršovicích. Další nevyužívané nemovitosti stát nabídne v Karlových Varech, v Brně či ve Zlíně.
 
Veškerý nepotřebný státní majetek na jednom webu
 
Stát se postupně zbaví tisíců nepotřebných nemovitostí. Ještě donedávna je nabízely jednotlivé úřady. Od tohoto měsíce mají složky státu povinnost nepotřebné nemovitosti převést na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. A ten následně pozemky a stavby nabídne zájemcům skrze svůj web. Cílem je ušetřit výdaje státu na hospodaření s majetkem.
 
Na jednom místě inzeruje stát svůj nepotřebný majetek v řadě evropských zemí včetně Slovenska, připomíná Arajmu. Jejím cílem je, aby si ti, kdo chtějí takový majetek koupit, navykli chodit na stránky úřadu. „Ale k tomu potřebuji nejdříve přinutit složky státu převést nám svůj nepotřebný majetek,“ konstatuje Arajmu. Příští měsíc její úřad v dopise požádá jednotlivá ministerstva, aby si rozdělila své nemovitosti na potřebné a nepotřebné a ty nepotřebné převedla na její úřad. Ten už tuto inventuru provedl: ze 138 tisíc nemovitostí – převážně jde o pozemky – potřebuje pro svou činnost podle Arajmu maximálně 15 procent. Nejprve chce úřad prodat ty nemovitosti, které představují výdaje pro státní rozpočet.
 
Elektronické aukce
 
Výdaje samotného úřadu za loňský rok poprvé v historii klesly pod 1,5 miliardy korun a naopak příjmy byly rekordních 1,9 miliardy korun. A ve snižování výdajů na investice a správu nepotřebného majetku hodlá ředitelka Arajmu pokračovat i letos. Její úředníci třeba přišli na to, že z několika stovek nemovitostí, které loni úřad převzal, jsou některé nevyužívané po mnoho let. „Například jsme zjistili, že v malé vesničce u Ústí nad Orlicí jedna státní instituce více než 10 let nevyužívala stavbu,“ uvedla Arajmu. Paradoxem přitom bylo, že stavba je na cizím pozemku a stát platil soukromníkovi roční nájem přes 160 tisíc korun, dodala.
 
Pokud však na druhou stranu nějaký státní úřad projeví zájem o nepotřebný majetek jiné instituce a prokáže účel jeho využití, ÚZSVM jej na něj převede. Teprve když nebude zájem ze strany státu, nabídne jej veřejnosti. Arajmu chystá další novinku, během letošního roku chce připravit elektronický aukční systém. „Byla bych velmi ráda, kdyby se nám ten systém podařilo vybudovat v součinnosti s nějakou veřejnou vysokou školou,“ říká Arajmu. Pak by zájemci mohli podávat příhozy v aukci státního majetku přes počítač z domova.
 
1,6 milionu nemovitostí vlastní v České republice stát. Naprostou většinu z nich tvoří pozemky. Nyní se zjišťuje, kolik z nich skutečně potřebuje a kterých se naopak zbaví.
 
138 tisíc nemovitostí spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Podle jeho ředitelky jich stát ke své činnosti potřebuje maximálně 15 procent. Nepotřebný majetek prodá.