Čtvrtek, 5. prosince 2019

Státní prodej kuriozit: nářadí falešného kominíka či hummer drogového dealera

16.03.2016
Praha (lidovky.cz) - Na své si přijdou kutilové, milovníci kuriozit i lidé číhající na výhodný nákup. V síti českého majetkového úřadu pravidelně končí věci, které mají svéráznou historii, ale nezřídka se u něj dají sehnat zajímavé investice. Koupit lze náčiní falešného kominíka, sošky z kostela bez rukou, ale i terénní či sportovní auta za miliony.
Právě o vozy - které stát zabaví odsouzeným či stíhaným lidem nebo jim chybí dědic - bývá  mezi zájemci největší tlačenice. To je příklad dvoumístného šedého Ferrari 575 zabaveného majiteli obviněnému za prodej a výrobu drog. „Vyvolávací cena“ určená lidmi z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) byla 1,6 milionu korun. O vůz z loňské nabídky se ucházeli čtyři zájemci a konečná zaplacená suma přesáhla dva miliony.
 
Zájem se dá očekávat i u Aston Martinu Rapide s datem české registrace v roce 2010. Majitel je podezřelý z úvěrového podvodu a jeho vůz je k mání za 1 950 700 korun. Existují ale i případy, kdy se v první výzvě nikdo nepřihlásí – to pak vítězí spekulanti, kteří čekají na snížení ceny. „Stává se, že se vůz podaří prodat až v opakovaném výběrovém řízení,“ potvrzuje mluvčí úřadu Radek Ležatka.
 
Příkladem můžou být opět auta výše zmíněného drogového dealera, kterému Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem loni v polovině roku zabavilo pět vozů. Čtyři, včetně uvedeného ferrari se podařilo prodat, Hummer typu Vortec z roku 2008 se 119 tisíci najetými kilometry na majitele teprve čeká. Vidět je to i na jeho ceně. Původně za něj ÚZSVM žádal minimálně 842 tisíc, ale nikdo takovou nabídku nepodal. Nyní se dá stejný vůz pořídit bezmála za polovinu.
 
Stát prostřednictvím úřadu nabízí hlavně nemovitosti (domy, byty, budovy úřadů i hroby), ale i movitý majetek. Kromě automobilů i věci, které lze pořídit za pár korun. Například za štětku a kouli do komína zaplatil zájemce stovku. V jižních Čechách je používal muž, který se vydával za kominíka, ačkoliv mu k tomu scházelo oprávnění. Falešné doklady a vizitky, kterými prokazoval svou „způsobilost“ úředníci zničili.
 
Nové majitele získalo letos v únoru i 38 starožitností, které nabízelo kladenské pracoviště majetkového úřadu a pocházely velmi pravděpodobně z trestné činnosti. Trumfem z této prodejní série byla soška andělíčka bez křídel s uraženýma rukama. Kupec za něj zaplatil státu 12 600 korun. Na majitele čeká i paroží „vidlicového desateráka“ v údajně velmi dobrém stavu. Stát jej nabízí za 2800 korun.
 
Největší zájem je ale o už zmíněné automobily. Kromě sportovních a luxusních kousků jsou k dostání i starší ojetiny. Před nedávnem se podařilo po majiteli bez dědiců prodat vozy Daewoo Matiz a dokonce i Škoda 1000 MB. První uvedený vůz za 21 tisíc korun, ačkoliv minimální požadovaná cena byla třetinová. U „embéčka“ byl proces složitější, ale i tento veterán se dočkal.
 
„S ohledem na ceny uvedeného typu na internetových prodejních webech jsme stanovili minimální kupní cenu na 25 tisíc korun. Přestože se do prvního kola nikdo nepřihlásil, následná propagace prostřednictvím sociálních médií pomohla k tomu, že jsme v druhém kole obdrželi devatenáct nabídek. Nový majitel za veterána zaplatil 36 tisíc korun,“ líčí mluvčí úřadu Radek Ležatka.