Středa, 16. října 2019

ؘešili odúmrť. Našli unikátní vodní pumpu

25.06.2008
Technickou raritu, mechanickou vodní pumpu, objevili odborníci v malé zemědělské usedlosti v Jezernici na Přerovsku. Památku tam nalezli pracovníci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, kteří danou usedlost převzali do majetku státu. Unikátní pumpu v těchto dnech předali Technickému muzeu v Brně, řekla zástupkyně úřadu Jana Rennerová.
Technickou raritu, mechanickou vodní pumpu, objevili odborníci v malé zemědělské usedlosti v Jezernici na Přerovsku. Památku tam nalezli pracovníci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, kteří danou usedlost převzali do majetku státu.
Unikátní pumpu v těchto dnech předali Technickému muzeu v Brně, řekla zástupkyně úřadu Jana Rennerová.
Jedná se o jednopístovou vodní pumpu s rotačním mechanickým pohonem, která se v Česku běžně nepoužívá. Tento stroj sloužil k dodávce vody do rozvodů hospodářské budovy a k následnému centrálnímu napájení skotu, naplňování vnitřního zásobníku užitkové vody pro domácnost majitele a doplňování nádrže pro zálivku a ostatní užití v rámci hospodářského stavení a přilehlé zahrady, uvedla Rennerová.
Stroj byl dlouhodobě nepoužívaný, umístěný byl v malé zemědělské usedlosti v Jezernici u Lipníku nad Bečvou, kterou úřad získal jako takzvanou odúmrť.
Oslovili jsme Zemědělské muzeum v Čáslavi se žádostí o prověření historické hodnoty několika zemědělských strojů, které byly v usedlosti nalezeny. O vodní pumpu projevilo zájem Technické muzeum v Brně a převzalo ji do svých expozic, dodala zástupkyně úřadu.
Odúmrť znamená v právním řádu České republiky dědictví, které připadne státu v případě, že jej nenabude žádný dědic.

O vodní pumpu projevilo zájem Technické muzeum v Brně a převzalo ji do svých expozic. Jana Rennerová