Pondělí, 25. května 2020

Technické muzeum získalo z Jezernice unikátní pumpu

30.06.2008
Technologickou raritu, jednopístovou vodní pumpu s rotačním mechanickým pohonem získalo z Jezernice Technické muzeum v Brně. Stroj byl dlouhodobě nepoužívaný a umístěný v malé zemědělské usedlosti, kterou Ústav pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) získal jako odúmrť, sdělila Jana Rennerová, vedoucí samostatného oddělení komunikace.
Technologickou raritu, jednopístovou vodní pumpu s rotačním mechanickým pohonem získalo z Jezernice Technické muzeum v Brně.
Stroj byl dlouhodobě nepoužívaný a umístěný v malé zemědělské usedlosti, kterou Ústav pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) získal jako odúmrť, sdělila Jana Rennerová, vedoucí samostatného oddělení komunikace.
Nabídli jsme předměty, které připadly státu v rámci odúmrti organizačním složkám, jež by o ně mohly mít zájem. Vyřídili jsme celou záležitost poměrně rychle, protože se nám ihned ozvalo Technické muzeum v Brně, řekl ředitel územního pracoviště ÚZSVM Karel Siwek.
Pumpa pravděpodobně zůstane v depozitáři, pokud nebude v budoucnu vytvořena nějaká speciální expozice. Ukázalo se totiž, že je ve velmi špatném technickém stavu, uvedl Ondřej Merta z Technického muzea v Brně.
Odúmrť je případ, kdy není žádný dědic, který by po zesnulém dostal majetek. V těchto případech pozůstalost připadá státu.
Pokud k takové situaci dojde, je to právě ÚZSVM, který má na starosti hospodařit s takovým majetkem.