Pondělí, 9. prosince 2019

Spis o sporu s Diag Human dnes obdržel úřad pro zastupování státu

15.06.2004

PRAHA 15. června (ČTK) - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových obdržel dnes spis týkající se sporu s firmou Diag Human. ČTK to sdělila vedoucí oddělení komunikace Izabela Filová. Podle ní tým právníků úřadu dokumentaci prostuduje a analyzuje.

Tato skutečnost však nemusí znamenat, že úřad je příslušný se kauzou zabývat. To ukáže analýza, uvedla. Další informace k případu neposkytla. Úřad je vázán mlčenlivostí.


Spor s Diag Human začal v 90. letech. Společnost usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém vyjádření tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara z obchodu sešlo. Za poškození dobrého jména už musel stát firmě zaplatit 326,6 milionu korun. Náhrada může činit ale až několik miliard.


Podle sněmovní komise si stát ve sporu počínal někdy neobratně. Zlý úmysl některého ze státních úředníků či dokonce spolčení s Diag Human se ale neprokázalo.


Výši škody by měl posuzovat podle Lidových novin nově vybraný znalec. Ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi listu sdělil, že jméno odborníka je nutné protistraně nahlásit do konce června.


V minulosti stát zastupoval brněnský právník Zdeněk Nováček, kterého najala Kubinyiho předchůdkyně Marie Součková (ČSSD) bez výběrového řízení. Postup při zadání této zakázky a její plnění by měly prověřit Nejvyšší kontrolní úřad a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.


Smlouva, kterou bývalá ministryně podepsala, slibuje advokátovi honorář deset milionů korun. Tyto peníze Nováček již dostal. V případě výhry měl získat 170 milionů, v případě vypovězení smlouvy deset milionů. Smlouva byla vypovězena v květnu. Nováček se chce o odškodné soudit.