Sobota, 4. dubna 2020

červen

Zelená hora byla vrácena církvi

26.06.2014
Brno (Brněnský deník) - Jedinečný kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou se včera stal první kulturní památkou, kterou Národní památkový ústav v rámci restitucí vrací církvi.

Zaniklá obec Vitín znovu ožije

26.06.2014
Ústí nad Labem (Ústecký deník) – Po odsunu Němců zmizely na Ústecku desítky vesnic. Objevují se však pokusy vytáhnout zapomenuté vesnice z propadliště dějin. Obec Vitín takřka splynula s tamní divokou přírodou Labského údolí. O její existenci vědělo už jen pár houbařů. Obci se přece jenom dostalo vzkříšení a získala nového majitele.

Majetek sochaře připadl nadaci

25.06.2014
Frenštát pod Radhoštěm (Moravskoslezský deník) – Díky šetření zaměstnanců Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) byl nalezen zápis pozemků v katastrálním územíměsta Frenštátu pod Radhoštěm najméno sochaře Albína Poláška.

Stát hledá majitele stovek nemovitostí

24.06.2014

ČR získala švýcarský rozsudek v kauze MUS a tím i naději na miliardy

23.06.2014
Praha (ct24.cz) – Česká republika se dostala ke klíčovým pasážím rozsudku švýcarského soudu v kauze Mostecké uhelné společnosti. Ty jí můžou pomoci získat zpět část ze 14 miliard korun zablokovaných na tamních účtech. Podle ministerstva financí dokumenty poskytl státu sám soud. Švýcarské noviny před měsícem psaly, že český stát nemá na dokumenty nárok. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových to ale později popřel.

Česko získalo rozsudek v kauze MUS. Může se dostat i k zablokovaným miliardám

23.06.2014
Praha 2014 (iHNed.cz) - České úřady dostaly od švýcarských soudů stěžejní části rozsudku v kauze Mostecké uhelné. Počítají s tím, že jim pomohou dosáhnout na miliardy korun zablokované na švýcarských účtech exmanažerů MUS. Stát by se měl zároveň dostat i k jejich majetku v Česku.

Soud má konečně rozhodnout o osudu Krejčířova majetku

23.06.2014
Praha (Právo) - Pražský městský soud by měl v nejbližší době rozhodovat o osudu majetku, který před lety obstavil uprchlému podnikateli Radovanu Krejčířovi. Ten dluží státu stovky miliónů korun, ale doposud úřady ze zabaveného majetku nedostaly ani korunu.

Archiváři převzali hrobku Gottlieba Kürschnera

23.06.2014
Zemský archiv v Opavě se bude starat o kulturní památku, hrobku prvního zemského archiváře ve Slezsku Gottlieba Kürschnera Opava (Mladá fronta DNES) - Místo posledního odpočinku pro sebe i svou rodinu si Kürschner vybral na dnešním Městském hřbitově v Opavě. Do ní se rodina přistěhovala v roce 1857. „Gottlieb Kürschner přišel spolu s rodiči, soudním tajemníkem Aloisem Kürschnerem a jeho manželkou Marií, rozenou Svobodovou, a sourozenci,“ uvedl mluvčí ostravského pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Robert Hurt.

Proč je CRAB pořád bez klepet

19.06.2014
Praha (Ekonom) - Stát stále netuší, kolik budov přesně vlastní a kolik stojí jejich provoz. Až to bude jasné, přijde akce kulový blesk. Je to jako uštípnout skutečnému krabovi klepeta. Podobně zmrzačený a neúplný je zatím Centrální registr administrativních budov alias systém CRAB. Měl být přitom už rok kompletně naplněný informacemi o tom, kolik administrativních budov stát má, jaká je jejich kancelářská plocha, kolik činí náklady na provoz a údržbu, za kolik se pronajímají volné kapacity či kolik v budově pracuje úředníků. Ale není. Marně k tomu vyzývalo i druhé nařízení vlády, které termín posunulo na konec letošního února. Třetí pokus učinil současný kabinet před několika dny. „Doufám, že ministerstva k tomu přikročí zodpovědně a budou stejně iniciativní jako v požadavcích na státní rozpočet. Měli bychom to dořešit, jsou tam totiž možnosti velkých úspor,“ komentoval rozhodnutí vlády ministr financí Andrej Babiš.

Stát za nájem utrácí třikrát víc, než získává pronájmem vlastních budov

19.06.2014
Praha (Havlíčkobrodský deník) - Kdyby Česká republika byla realitní kanceláří, zkrachovala by během chvíle. Hospodaření eráru s nemovitostmi je totiž žalostné. Ani dva roky po oficiálním spuštění zcela nefunguje Centrální registr administrativních budov, takzvaný CRAB, do nějž by měly úřady státní správy hlásit obsazenost a náklady jednotlivých nemovitostí. Z přibližně 5712 budov státu jsou známy údaje asi z třetiny míst.

Úřad plný kostlivců aneb Čistka pokračuje

19.06.2014
Praha (Ekonom) - Prozatímní šéf čistí úřad, který má na starost správu nemovitostí, zabavené zboží, právní zastupování státu či miliardový majetek neznámých vlastníků.

Stát využije vězně i odsouzené k obecně prospěšným pracím

16.06.2014
Praha (Hospodářské noviny) - Práci lidí odsouzených k obecně prospěšným pracím chce stát začít využívat ve svůj prospěch. A chystá se zaměstnat i vězně. S iniciativou přišel náměstek ministra financí Ondřej Závodský, který je nyní pověřen i řízením Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Právě pro potřeby úřadu začnou odsouzení lidé pracovat jako první. „Na údržbu majetku, vyklízení bytů po lidech, kteří zemřeli bez dědice, sekání trávy, křoví a podobné služby si najímáme firmy. Nechápu, proč by tam nemohli nastoupit lidé, kteří třeba spáchali nějakou dopravní nehodu a mají trest obecně prospěšných prací. Máme tu tisíce odsouzených k tomuto trestu a jediný, kdo je nevyužívá, je stát,“ řekl Závodský.

Do výběrového řízení na šéfa ÚZSVM se přihlásilo 15 uchazečů

12.06.2014
Praha (ČTK) - Do výběrového řízení na post generálního ředitele Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) se přihlásilo 15 uchazečů. Na dotaz ČTK to dnes bez bližších informací sdělilo ministerstvo financí. Přihlášky bylo možné podat do úterý, nový šéf by se měl funkce ujmout 1. září. Úřad nyní řídí náměstek ministra financí Ondřej Závodský, vedením byl pověřen poté, co k 1. dubnu rezignoval Miloslav Vaněk. Generálního ředitele do funkce jmenuje ministr financí.

Stát vydal alžbětinkám pozemky v centru Prahy se dvěma kaplemi

12.06.2014
Praha (ČTK) - Stát vydal řádu alžbětinek pozemky na Novém Městě v Praze s kaplemi sv. Marie Lourdské a sv. Panny Barbory, které jsou kulturními památkami. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Robert Hurt.

Stát vrátil zahrady a kaple u Nemocnice sv. Alžběty, budou sloužit pacientům

12.06.2014
Praha (metro.cz) - Stát vydal řádu alžbětinek pozemky na Novém Městě v Praze s kaplemi sv. Marie Lourdské a sv. Panny Barbory, které jsou kulturními památkami. "Dohoda se podle úřadu týká pozemků v areálu Nemocnice sv. Alžběty, kterou vlastní Konvent sester alžbětinek v Praze, a pozemků s uvedenými kaplemi, jež slouží sestrám katolického řeholního řádu k duchovním účelům," řekl dnes mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Robert Hurt.

Konvent restituoval dvě kaple

12.06.2014
Praha (Právo) - Konvent sester alžbětinek v Praze získal zpět dvě barokní kaple a skoro čtyři tisíce metrů čtverečních pozemků uvnitř areálu Nemocnice sv. Alžběty, kterou na Novém Městě v Praze provozuje.

Úřady do konce června mají doplnit data o svých budovách

10.06.2014
Praha (ČTK) - Jednotlivá ministerstva by měla do konce června doplnit informace o svých nemovitostech do Centrálního registru administrativních budov (CRAB). Schválila to dnes vláda, informoval na tiskové konferenci po jednání kabinetu ministr financí Andrej Babiš. Dosud úřady kompletní údaje nedodaly, i když je k tomu zavazuje nařízení vlády z roku 2012.

Římskokatolická církev získala od státu pražskou rotundu svatého Longina

10.06.2014
Praha (ČRo - regina.cz) - Rotundu svatého Longina na Novém Městě vydal stát římskokatolické farnosti u sv. Štěpána. Kulturní památku pocházející z 12. století má ale několik let vypůjčenou řeckokatolická církev. Podle obou institucí to tak zůstane i nadále. Věřící ze Slovenska nebo Ukrajiny do ní budou dál docházet na modlitby.

MF bude požadovat doplnění dat o administrativních budovách

09.06.2014
Praha (ČTK) - Ministerstvo financí bude na pondělním zasedání vlády žádat, aby kabinet uložil členům a ostatním vedoucím ústředních orgánů státní správy doplnit základní údaje do Centrálního registru administrativních budov (CRAB). Dosud tak úřady kompletně neučinily, i když je k tomu zavazuje nařízení vlády z roku 2012. Vyplývá to z informací MF na internetu.

Stát vydal římskokatolické farnosti pražskou rotundu sv. Longina

06.06.2014
Praha (ČTK) - Stát vydal v rámci majetkového vyrovnání s církvemi Římskokatolické farnosti u sv. Štěpána pražskou románskou rotundu sv. Longina. Kulturní památku na Novém Městě nyní na základě smlouvy o výpůjčce využívá řeckokatolická církev. ČTK o tom dnes informoval Robert Hurt z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který dohodu o vydání majetku uzavřel.