Pátek, 6. prosince 2019

Církevní řád redemptoristů převzal domov pro seniory

31.07.2014
Severozápadní Čechy (Právo) - Domov pro seniory s názvem Srdce v dlaních ve Filipově u Jiříkova na Šluknovsku vydal své děčínské odloučené pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových katolické církvi, konkrétně Pražské provincii Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele – řádu redemptoristů. „K vydání nemovitostí došlo v souladu s ustanovením zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi,“ informoval mluvčí úřadu Robert Hurt.

​Kromě objektu získala církev i pozemky, nemovitosti se nacházejí ve východní části Šluknovského výběžku v těsné blízkosti hranice s Německem.


Třípodlažní budova domova je stavebně spojena s evropsky známou poutní bazilikou Panny Marie Pomocnice křesťanů. Byla založena již v roce 1884 a jako klášterní zařízení sloužila k ubytování duchovních. V roce 1971 byla stavba přebudována a přizpůsobena sociálním účelům. Vznikl tak domov důchodců o kapacitě 111 lůžek.

Pod střechou domova se nachází velký kulturní sál, knihovna, na jednotlivých podlažích jsou umístěny minikuchyňky, v přízemí pak obchůdek se smíšeným zbožím pro obyvatele zařízení. Další vydanou nemovitostí v areálu je podle Hurta menší stavba sloužící jako prádelna a skladové prostory.

Regionální mutace| Právo - severozápadní Čechy