Pátek, 6. prosince 2019

Mezi památky vstoupil tenisový klub, hotel i škola

18.07.2014
Praha (Mladá fronta DNES) - Už nejen paláce a kostely. Vedle tradičních památek začíná stát častěji chránit i stavby všedního dne. Na seznam těch pražských přibyla klubovna sportovců z Letné, budova hotelu Axa a strašnická škola.
​Desítky známých osobností tam chodily hrát tenis. Dřevěnou klubovnu, která ke klubu LTC Praha v Letenských sadech náležela, přezdívaly „cochcárna“. To proto, že si tam za války a chvíli i v počátcích komunistického režimu dělali, co chtěli.
           
 „Tančilo se tam, pořádali jsme filmové večery, plesy, maškarní.
Prostě společenský klubový život. A nikdy nebyl žádný malér, protože nikdo nic nepráskl,“ vzpomíná tajemník klubu Karel Čefelin. Ten se stal členem LTC Praha již před dvaasedmdesáti lety.
           
Ministerstvo kultury letos nenápadnou klubovnu připsalo na seznam kulturních památek. Puristická dřevostavba s obílenými okenními rámy inspirovaná severoamerickými obytnými budovami ze dřeva je dílem architekta Bohumíra Kozáka z roku 1926. Tehdy se stala majetkem tenisového klubu. Po roce 1949 však komunisté budovu znárodnili a tenisti ji už zpět nedostali.
           
 „Před osmi lety jsme podali žalobu na určení vlastníka. Soud se ale stále vleče,“ říká Čefelin. V mezičase si budovu vzali do parády bezdomovci. „Kompletně to vevnitř zdevastovali, uřezali všechna topení a prodali je,“ popisuje tajemník.
           
Začátkem roku, kdy se klubovna stala kulturní památkou, ji Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových pronajal občanskému sdružení Alternativa II.
„Za pomoci historiků a památkářů se snažíme budově dát původní vzhled. Chceme tam vytvořit sportovní a multikulturní centrum, jaké tam bylo dřív,“ říká Jakub Nečina ze sdružení Alternativa II.
           
Stavby, jako jsou právě sportovní objekty, se při výběru památek dlouhodobě opomíjely.
           
 „V posledních deseti letech vedle tradičních památek jako jsou paláce či bytové domy, přibývá i památkových objektů technického nebo výrobního charakteru či sportovních objektů. Třeba plovárny a stadiony. Tento trend se dá vypozorovat všude po Evropě,“ popisuje ředitel pražské pobočky Národního památkového ústavu Ondřej Ševců.
           
Letenská klubovna není jedinou stavbou, která letos rozšířila seznam pražských kulturních památek. Nově se tímto titulem pyšní i funkcionalistická budova hotelu Axa v ulici Na Poříčí. Hotel se sportovním zázemím postavil ve třicátých letech dvacátého století architekt a stavitel Václav Pilc.
 
Hotel s bazénem. Ve třicátých letech nevídané
 
„Hotel byl v době svého vzniku výjimečný mimo jiné tím, že tu už tehdy byl pětadvacetimetrový bazén,“ říká ředitelka hotelu Marcela Kalousová. Sportovní koncept vypracovala architektova žena Běla Friedländerová Pilcová, reprezentantka prvorepublikového Československa v plavání a skocích do vody.
            Třetí pražskou stavbou, která v posledních měsících povýšila na památku, je secesní budova strašnické školy s puristickou přístavbou. Kromě mimořádné architektonické úrovně škole k cestě mezi památky pomohlo i to, že je spojená s mnoha historickými událostmi. V meziválečném období třeba poskytla zázemí ruským emigrantům. V květnu 1945 se zase budova stala důležitým střediskem ozbrojených akcí.
 
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha