Neděle, 8. prosince 2019

MF: V centrálním registru budov stále chybí až 1500 nemovitostí

29.07.2014
Praha (ČTK) - V Centrálním registru administrativních budov (CRAB) stále chybí 1000 až 1500 nemovitostí. ČTK to řekl náměstek ministra financí Ondřej Závodský. Podle vládního nařízení přitom úřady měly data do systému doplnit do konce června. Závodský zároveň ale připustil, že již lze se systémem v dílčích případech pracovat.

​CRAB má optimalizovat obsazenost budov ve vlastnictví ministerstev, porovnávat náklady na jednotlivé objekty a na umístění úředníků mezi institucemi. Správcem a provozovatelem registru je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Systém CRAB, který byl spuštěn v říjnu 2012, byl dosud podle MF neefektivní a nenaplňoval cíle projektu.

"Od března do konce června se v systému objem dat zdvojnásobil, takže to nějaký dopad má a v dílčích případech se s tím dá pracovat," uvedl Závodský. Na základě dostupných údajů tak již začal pracovat na návrzích jednotlivých úspor. Například v Kolíně by rád získal pro finanční správu budovu, kterou stát pronajímá městu. Finanční správa přitom v Kolíně sídlí v pronajaté budově. Podle Závodského by například tento krok, tedy přestěhování finanční správa do státem vlastněné budovy, mohl ušetřit pět milionů korun ročně.

Zároveň podle náměstka úřad připravil pro ministra financí Andreje Babiše dopisy, kterými oslovuje šéfy státních organizací, aby informace do systému doplnili. "Porovnáním dat ze starší evidence budov z roku 2006, údajů z katastru nemovitostí a dat v současném systému jsme zjistili, že něco mezi 1000 a 1500 budov tam chybí," uvedl.
 
Vláda schválila na počátku června, že jednotlivá ministerstva mají do CRAB doplnit informace. Dosud ale úřady kompletní údaje nedodaly, i když je k tomu zavazuje dokonce i nařízení vlády již z roku 2012.
 
Ze 461 státních institucí, které měly podle vládního nařízení z roku 2012 dodat podklady o svých budovách do 1. července 2013, jich údaje do počátku dubna zadalo 199, tedy zhruba 43 procent. Budov se zadanými ekonomickými údaji bylo v systému tehdy 1770 z celkových 5712 státních objektů, což byla necelá třetina.