Středa, 16. října 2019

Kam s pálenicemi? Do muzea

31.05.2008
Příští rok bude ve Vlčnově otevřena unikátní expozice. Doplní ji i černé pálenice, dary od policie.

Unikátní muzeum lidových pálenic ve Vlčnově vznikne až příští rok, předměty do jeho expozice se už hromadí v předstihu.

V minulých dnech předalo kroměřížské pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Slováckému muzeu v Uherském Hradišti vybavení dvou nelegálních palíren destilátů.

Úřad je převzal od policie na základě rozhodnutí soudu a bezúplatně předal muzeu. Jedná se mimo jiné o měděné kotle a jejich víka, míchadla a chladicí zařízení, uvedla Jana Lysá z oddělení komunikace úřadu.

Na přípravě budoucí expozice se podílí vedle Zlínského kraje, Vlčnova a Slováckého muzea také slovenské Centrum tradiční kultury v Myjavě a muzeum v Trenčíně.

Podáváme žádost o grant, která je podložena možností přeshraniční spolupráce na tomto projektu, řekl starosta Vlčnova Jan Pijáček.
Právě Vlčnov vytipoval vhodný objekt, ve kterém po rekonstrukci Muzeum lidových pálenic vznikne. Sbírkové předměty stejně jako dokumenty o historii, recepturách a přípravě destilátů a popis příležitostí ke konzumaci například valašské slivovice zajistí pracovníci Slováckého muzea. Půjde o historickou retrospektivu vývoje tohoto fenoménu, tvrdí ředitel Slováckého muzea Ivo Frolec.

Náklady na zřízení vlčnovské expozice se pohybují kolem 5,3 milionu korun.

Fenomén nelegální výroby lihovin přitom nepatří do minulosti.

Například policie na Uherskohradišťsku každý rok odhalí až pět případů černých palíren. Znalci přitom hovoří jen o špičce ledovce.

Většinou se tak stane na základě oznámení. Pamatuji v posledních letech snad jen jeden případ, kdy policisté narazili v rodinném domě na nelegální pálenici. Do objektu přitom přišli z jiného důvodu, uvedla uherskohradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková.

Odhalení černé pálenice mají na svědomí vždy špatné sousedské vztahy, závist či pomsta. Soused souseda udá, aby si s ním vyřídil účty, upozornil starosta Vlčnova Pijáček.Za nelegální výrobu lihovin hrozí přistiženým osobám až rok vězení, pokuta a zabavení výrobního zařízení. Podle zákona si může občan v oficiálních pěstitelských pálenicích nechat vypálit padesát litrů destilátu. Vysoká daň a poplatek za legální vypálení ale řadu lidí odrazuje. Uchylují se proto raději do černých pálenic pod vlastní střechou.V PÁLENICI. Ve Vlčnově vznikne unikátní muzeum lidových pálenic. Otevřít by se mělo příští rok na podzim. K vidění budou i exponáty zabavené policií.