Středa, 16. října 2019

Hrad Bouzov zůstává státu

05.05.2006

Němečtí rytíři se proti verdiktu odvolajíHrad Bouzov zůstává v rukou státu. Rozhodl o tom včera Okresní soud v Olomouci, když národní kulturní památku odmítl vydat německému řádu, který se považuje za nástupce řádu německých rytířů. Ten vlastnil Bouzov od roku 1696 do roku 1939.


Ř˜ád soudně usiluje o hrad Bouzov v majetkové při od roku 1998. Podle soudkyně Hany Šimkové není ale žalobce, který v Česku vystupuje pod názvem Česká provenience řádu bratří a sester německého domu Panny Marie v Jeruzalémě, právním nástupcem řádu německých rytířů.


„Podle mého názoru řád německých rytířů fakticky zanikl v padesátých letech,” uvedla soudkyně Hana Šimková. Upřesnila, že řád byl zrušen v roce 1938 nacisty a po válce přestal fungovat. „Německé úřady řád zrušily v roce 1938 a o rok později to další zákonnou normou potvrdily. Po válce členové zrušeného řádu Českou republiku opustili a po jejich smrti řád na našem území přestal fungovat,” uvedla soudkyně.


Česká provenience řádu bratří a sester německého domu Panny Marie v Jeruzalémě podle ní navíc vznikla až v roce 1991. „Jde tedy nepochybně o zcela nový subjekt,” zdůraznila Šimková.Šimková zároveň uvedla, že nebyl prokázán ani naléhavý právní zájem. „To, že v souvislosti s církevním majetkem byly v minulosti křivdy, je zřejmé. Stát se však po roce 1989 tuto situaci snažil řešit. Mezi subjekty, které nějak zákonem odškodnil, však německý řád ani česká provenience nefiguruje,” dodala Šimková.Čtvrté zamítnutí„Je to již čtvrtý rozsudek, kdy žaloba řádu byla zamítnuta. Zde jde však jen o první krok. Ř˜ád se určitě odvolá. Jsem ale ráda, že argumenty, které jsme používali, jsou v rozsudku zúročeny. Od počátku jsme tvrdili, že zde není právní kontinuita,” řekla Právu k verdiktu právní zástupkyně Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Blanka Petrlíková.


„Za důležitější považuji, že nebyl prokázán naléhavý právní zájem. Tedy že tyto otázky musí být řešeny právní normou, případně novým zákonem o církevním majetku, což potvrdila i poslední stanoviska Ústavního soudu. Jiný postup by totiž destabilizoval vlastnickou základnu České republiky,” uvedl advokát Národního památkového ústavu Aleš Pejchal.


„Beru rozhodnutí soudu na vědomí a jsem tomu rád,” řekl Právu premiér Jiří Paroubek.
„Je to rozhodnutí nezávislého soudu, které respektuji a v podstatě vítám,” komentoval verdikt z Olomouce ministr kultury Vítězslav Jandák.alobce: Komunistická zvůleZástupci řádu se však s rozhodnutím soudu smířit nemíní. Využijeme rozhodně veškerých možných dostupných právních prostředků, abychom dosáhli svého, řekl Právu k čtvrtečnímu rozsudku sekretář velmistra řádu pro Čechy, Moravu a Slezsko Robert Rác.


Páter Metoděj Hoffmann, který je členem řádu pracujícím na Olomoucku, soudní verdikt dokonce označil za „komunistickou zvůli”. „Pořád si nalháváme, že komunismus v našem myšlení skončil, ale to bude trvat ještě dlouho. Popírá-li někdo kontinuitu řádu, popírá církev jako takovou. Ř˜ád založil papež, a tudíž ho nemůže zrušit žádná moc, ale zase jen papež. V Česku nevyvíjel činnost, protože mu byla zamezena. Fungovat ale nikdy nepřestal,” dodal Hoffmann.


Hrad Bouzov nyní spravuje Národní památkový ústav v Olomouci. Jde o nejvýznamnější památku v Olomouckém kraji, kterou každoročně navštíví okolo 100 tisíc lidí. Bouzov však není jediným majetkem, který řád požaduje. U Okresního soudu v Bruntálu se domáhá mj. vrácení areálu státních lázní v Karlově Studánce či hradu v Sovinci.