Středa, 16. října 2019

Město konečně získá knihovnu

19.05.2006
Po tříletém úsilí o převod knihovny na město Šumperk se začíná blýskat na lepší časy. Radnice konečně našla společnou řeč s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, který převzal agendu po zaniklých okresních úřadech. Této instituci totiž objekt knihovny patří.

Radnice po třech letech našla konečně společnou řeč s úředníky


Radnice usiluje o bezúplatný převod budovy a pozemku, který patří k Městské knihovně v ulici 17. listopadu v Šumperku. Zastupitelstvo města schválilo podmínky šumperské pobočky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a upravenou žádost již poněkolikáté na státní instituci odeslalo.


„Zavázali jsme se, že budeme o nemovitosti řádně pečovat, užívat pouze k provozování městské knihovny s regionální působností a zůstane v našem majetku po dobu nejméně deseti let,“ uvedla Hana Répalová z majetkoprávního odboru Městského úřadu Šumperk. Pokud by město tyto podmínky nesplnilo, čekaly by jej nemalé sankce.


„Za porušení některého ze závazků město zaplatí do státního rozpočtu částku přesahující pět milionů korun,“ sdělil ředitel Územního pracoviště Ostrava ÚZSVM Karol Siwek.


O bezúplatný převod knihovny požádalo město v lednu 2003. V letech 2003 až 2005 stát do objektu knihovny investoval více než 1,4 milionu korun. I proto se zdráhal nemovitosti na město bezúplatně převést. Město se loni v září zavázalo, že v případě bezúplatného převodu nemovitostí vyrovná náklady na opravy topení za 550 tisíc korun.


„Nyní by už úspěšnému převodu neměla v cestě stát žádná překážka. Nájemní smlouva na provoz knihovny je uzavřena do konce roku 2007, proto je nejvyšší čas majetkoprávní vztahy vyřešit,“ dodal Siwek.