Čtvrtek, 23. ledna 2020

Realitní trh stále není v kondici. Atraktivní parcelu nikdo nechce

21.05.2014
Ústí nad Labem (Mladá fronta DNES) - Úřad starající se o majetek státu prodává pozemek v ústecké čtvrti Skorotice už počtvrté, jeho cena spadla skoro na polovinu. A pravděpodobně půjde ještě níž. Kdyby se takový pozemek prodával ještě před 7 lety, počet uchazečů by se stěží vešel na prsty jedné ruky. Jenže realitní trh stále ještě není v kondici jako před ekonomickou krizí, a tak o atraktivní stavební parcelu v ústecké části Skorotice není zájem.
​Nezájem o pozemek s rozlohou 2,7 hektaru je dokonce takový, že se ho Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, jenž se stará o zbytný majetek státu, snaží prodat už počtvrté. Nové kolo výběrového řízení úřad spustil v těchto dnech, hlásit se lze do 30. května. Ale kdyby se našel byť i jediný zájemce, šlo by o velké překvapení.
           
„V minulých kolech výběrových řízení se nepřihlásil žádný zájemce,“ potvrdila netečnost veřejnosti k pozemku ředitelka úřadu pro Ústecký kraj Marie Ševelová.
           
Nezájem o parcelu ilustruje fakt, jak úřad šel s nabídkovou cenou výrazně dolů. Když ji dával do prodeje loni v červnu poprvé, řekl si o 33,5 milionů korun. „S největší pravděpodobností bude muset slevit,“ odhadoval tehdy na žádost MF DNES realitní makléř Zbyšek Horák.
           
 Měl pravdu. Nyní úřad po zájemcích žádá „jen“ 20 milionů korun. „Výběrové řízení lze opakovat dalším kolem, v němž může být minimální kupní cena snížena,“ říká ředitelka Ševelová. A pokud se parcela neudá ani v tomto případě, úřad po čase pravděpodobně vyhlásí další kolo řízení a cenu srazí znovu. Jakkoliv se pozemek zatím nedaří prodat, jde o atraktivní lokalitu. Parcela leží v sevření ulic Na Valech, Kopretinová a Božtěšická. Místo je podle územního plánu určené pro individuální bydlení. Na stavbu rodinných domů se tedy přímo hodí, umožňuje navíc napojení na přilehlé inženýrské sítě. Parcelu přitom lze rozdělit na několik menších, případný kupec by tedy mohl pozemek i přeprodávat po částech a ve finále by vydělal.
           
V oblasti Skorotic velké peníze na spekulacích s pozemky vydělal bývalý městský radní za ODS Petr Ryšavý, který je kupoval jako zemědělskou půdu a pak je po roce 2002 prodával jako stavební parcely. Ryšavý ale naposledy mluvil o tom, že tento byznys je pro něj už nějakou dobu minulostí a že nemá zájem ani o zmiňovanou parcelu.
           
„V současné době bych určitě neměl zájem nejen o tuto parcelu, ale o nic, protože bohužel není za co nakupovat. Já jsem v podstatě mimo veškeré tyto aktivity,“ řekl Ryšavý před časem MF DNES.
           
O parcelu se nebude ucházet ani město, které by s parcelou nemělo jak naložit. „Nemáme pro tento pozemek žádné využití,“ poznamenal už dříve radní Pavel Dlouhý (ČSSD). Případnou koupí se ani nezabývala majetková komise města.
           
Skorotice na sebe přitáhly pozornost v půli minulé dekády, kdy o několik stovek metrů severněji od prodávaného pozemku vznikla lokalita Nové Skorotice. Tam se začala stahovat část politické a podnikatelské elity města, dům tu má třeba exprimátor Petr Gandalovič. Valná většina prominentů byli členové či lidé blízcí ODS. Město tu v minulosti investovalo 28 milionů, aby prominentům zaplatilo stavbu silnic, kanalizace či osvětlení. Jiní občané v blízkém okolí si přitom obdobné věci museli zaplatit sami.
 
33,5 milionu korun byla prodejní cena parcely loni v červnu, dnes je k mání za 20 milionů
 
Foto popis| Pozemek ve Skoroticích Náčrt z katastrální mapy. Rozloha parcely je 2,7 hektaru, šlo by ji rozdělit na menší části a rozprodat pro výstavbu rodinných domků. Přesto o ni už třikrát neměl nikdo zájem.
Foto autor| Foto: KÚ
 
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severní Čechy