Úterý, 21. ledna 2020

Život pirátsky vypálených CD a DVD ukončil vrták

14.05.2014
Ostrava (Moravskoslezský deník) – Šest set pirátsky vypálených CD a DVD nosičů bylo v úterý zničeno v ostravské pobočce Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). O jejich konec se postaral pracovník tamní údržby, který je vrtákem na několika místech proděravěl. O osudu nosičů rozhodl již dříve Krajský soud v Ostravě, který je v rámci rozsudku nad mladým „vypalovačem“ nechal propadnout státu. ÚZSVM, do jehož kompetence tyto záležitosti spadají, poté nařídil likvidaci.
​„Dostali jsme šest set CD a DVD nosičů. A protože se jedná o porušení autorských práv, tak nemůžeme dělat nic jiného, než nosiče zlikvidovat. Na likvidaci je ustanovena komise, která vše sleduje a sepíše protokol,“ uvedl ředitel ostravské pobočky ÚZSVM Karol Siwek.
           
Vzhledem k počtu nosičů padla volba na vrták. „V tomto případě jsme zvolili metodu provrtání nosičů. Takto se znehodnotí a jsou naprosto nepoužitelné. Stanou se běžným odpadem a vhodí se do kontejneru. Pokud by jich bylo deset, postupovali bychom jinak. V úvahu by přicházelo zničení ve skartovačce. Kdybychom to ale udělali se šesti sty kusy, tak ji odepíšeme, a pro stát by to bylo nevýhodné,“ vysvětlil Siwek. Při vyšším počtu pirátských CD a DVD by volba zřejmě padla na spalování. „Domluvili bychom se se spalovnou, která může takový odpad spalovat,“ dodal Siwek. Likvidace pirátských nosičů není příliš častá. „Nejvíce toho bylo v roce 2010, kdy jsme provedli tři znehodnocení,“ řekl Siwek. Ostravská pobočka ÚZSVM zajišťovala i zničení řady dalších věcí. „Jednou jsme tu měli láhve chráněny vzorem nebo padělek obrazu. Dostali jsme také padělky řetězových pil. Rozebraly se, znehodnotily a odevzdaly do sběrny, abychom ten materiál zpeněžili a něco z něj pro stát získali,“ doplnil Siwek. Stejný osud potkal i několik nelegálních palíren alkoholu. Po rozřezání putovaly do sběru.
           
Jak zdůraznil Siwek, ÚZSVM na tuto práci nikoho nenajímá. „Máme pozici domovníka­údržbáře. Nikoho nepřibíráme. Vše děláme vlastními silami,“ řekl Siwek.
           
Ne všechny zajištěné věci ale musejí být zničeny. Například oblečení může po úpravách sloužit k humanitárním účelům.
 
Foto popis| ZNEHODNOCENÉ nosiče skončí v kontejneru.
Foto autor| Foto: Deník/Pavel Sonnek
Region| Severní Morava
Publikováno| Moravskoslezský deník; Krimi; 04
Publikováno| Opavský a hlučínský deník; Krimi; 04
Publikováno| Frýdecko-místecký a třinecký deník; Krimi; 04
Publikováno| Havířovský deník; Krimi; 04
Publikováno| Karvinský deník; Krimi; 04
Publikováno| Novojičínský deník; Krimi; 04
Publikováno| Bruntálský a krnovský deník; Krimi; 04