Úterý, 31. března 2020

Jezdce na prknech čeká přesun k Oáze

Osud velkolepého Freetime parku, který se plánoval ve Stromovce, je ve hvězdách. Stěhování čeká příznivce skateboardu v Českých Budějovicích. Jejich plácek u Sportovní haly bude potřebovat firma Nova projekt kvůli příjezdové komunikaci a stavbě činžáku, který vznikne nedaleko haly.
Město si dosud pozemek o výměře 1506 metrů čtverečních vypůjčovalo ke sportovním účelům bezúplatně od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Výpůjčka ale bude prodloužena jen do 31. května 2011. Nebylo možné výpůjčku pozemku prodloužit déle, uvedl náměstek primátora Petr Podhola (ČSSD). Na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových se totiž obrátila společnost Nova projekt, která požádala o pozemek pro vybudování obslužné komunikace k plánované výstavbě objektu CITY PARK.
Podle Podholy by se tak skateboardové hřiště ocitlo v sousedství stavby a navíc by skate park ohrozila i nová komunikace.
Rada města už fanouškům okolečkovaných prkének vybrala i nové působiště. Čeká je přesun na nedaleké parkoviště ve Stromovce, poblíž restaurace Oáza. Radní také zažádali o grant, který by ve výši 150 000 korun pomohl k renovaci nájezdových ramp a dalších prvků, které slouží skateboardistům.
Na neurčito se ale podle vedení města odsouvá stavba nového Freetime parku, který měl vzniknout ve Stromovce. Radnice slibovala ještě před rokem velkolepý sportovní areál za 70 milionů korun. Projekt připravili mladí sportovci s podporou města. Zahrnoval sportoviště nejen pro skateboard, ale i pro horská kola, beach volejbalové kurty, lanové centrum a další atrakce. Dráha pro skateboard dokonce měla být krytá a jedna z nejmodernějších v Evropě. Teď z něj ale sešlo.
Nejsou peníze a jsou i další důvody. Projekt se bude aktualizovat. Beach volejbalové kurty už existují u Sportovní haly, řekl Deníku primátor Českých Budějovic Juraj Thoma (OPB) a dodal, že rada města už byla seznámena i se záměrem, aby vzniklo lanové centrum v lese Bor za sídlištěm Máj. Podle Thomy by bylo třeba vybrat i provozovatele nového areálu, protože to se dosud radnici nepodařilo.
Přitom má město přislíbenou dotaci na vznik nového areálu z regionálního operačního programu. Lze si ji ale vybrat až do roku 2015, takže by nemělo hrozit její propadnutí. Určité zklamání z dosavadního vývoje ale netají skateboardisté. Podle Matěje Hakla, spoluautora myšlenky Freetime parku a předního českého skateboardového závodníka byl původní projekt tak rozsáhlý proto, aby se sám uživil. Chceme teď udělat nový projekt, zaměřit se jenom na to místo u Oázy, uvedl Hakl s tím, že by sportoviště sloužilo jen skateboardu a jízdě na terénních BMX kolech. Ohledně renovace prvků, kterou zamýšlí město, by ale Hakl uvítal spíše položení nového povrchu na parkoviště u Oázy, protože ten je pro skateboardisty klíčový. Budou investovat do překážek, které už stejně nevyhovují. Zbytečně vyhodí peníze, které by mohli investovat do povrchu, posteskl si Hakl a dodal, že peníze na povrch při posledním jednání se sportovci radnice zamítla.
Jako klub bychom byli klidně schopni se o tu plochu starat sami, zdůraznil Hakl a dodal, že vybavení už by si postupně vybudovali jezdci spolu se sponzory. Zatím se ale budou muset spokojit se současným stavem parkoviště u Oázy.
Klidnější než skateboardisté mohou být řidiči parkující u sportovní haly, současná parkovací místa by měla být i napříště podle radnice zachována. A na město by také v budoucnu měl ÚZSVM převést pozemek nynějšího skate parku.
Jako klub bychom byli schopni se o tu plochu starat sami, říká skateboardista Matěj Hakl.