Neděle, 15. prosince 2019

Beroun by mohl získat do majetku rozhlednu na Dědu

12.01.2012
Oblíbené, výletní místo obyvatel Berouna, rozhledna na Dědu by se mohla v budoucnu stát majetkem města.
 
Podle vyjádření ředitele Státního okresního archivu Beroun totiž nyní rozhledna patří státu. Město, které vlastní pozemek pod rozhlednou, chce proto požádat správce stavby - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - o bezúplatný převod. Středočeským novinkám to sdělila mluvčí berounské radnice Pavla Švédová.
 
„V následujících dnech se zúčastním jednání s ředitelem Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Požádám jej, aby informace o majetkoprávní situaci rozhledny na Dědu, které máme z berounského archivu, prověřil,“ uvedl místostarosta Berouna František Ečer s tím, že město, které spolu s technickými službami a dobrovolníky zajišťovalo drobné opravy,  by si rozhlednu zasloužilo.
 
Ve svém vyjádření ředitel archivu Jiří Topinka mimo jiné uvedl, že dvanáctimetrovou rozhlednu postavil v roce 1893 berounský odbor Klubu českých turistů jako první rozhlednu v českých zemích. V roce 1954 přešla rozhledna jako většina majetku bývalého KČT do národního podniku Turista, od roku 1957 pak na ČSTV. Při restitucích v devadesátých letech chtělo KČT o rozhlednu požádat, jenže se ukázalo, že po dostavění nebyla rozhledna vůbec zanesena do pozemkové knihy. Z toho vyplývá, že stavba nemá majitele a podle platné legislativy je tudíž majitelem stát a jejím správcem Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.
 
"Pokud by město rozhlednu získalo, bylo by nutné provést opravu přístupového schodiště. Město uvažuje i o úpravách prostranství kolem nedaleké kaple Panny Marie Bolestné. Z jihu a jihozápadu by měly být odstraněny náletové dřeviny, což by nejen kapli zviditelnilo, ale pomohlo by i k lepšímu vysoušení stavby. Radnice současně uvažuje o nasvícení kaple, která by se tak mohla stát další výraznou dominantou města," dodala Švédová.