Neděle, 15. prosince 2019

Po zemřelém našli 620 tisíc

18.01.2012
Obálka se 620 tisíci korunami vypadla ze skříně na překvapené zaměstnance Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových při vyklízení rodinného domu v Nové Olešné na Jindřichohradecku po zemřelém, který neměl dědice.
„Není neobvyklé, že si lidé schovávají úspory například mezi svetry, ale takto vysokou částku jsme ještě nikdy nenalezli,“ řekl Právu ředitel českobudějovického pracoviště zmíněného úřadu Zdeněk Prokopec.
Celoživotní úspory tak připadly státu stejně jako majetek, který má i s pozemky hodnotu přesahující 1,5 miliónu korun.
Kuriozitou je, že při soupisu majetku provedeném před vyklizením úředníci ani notář žádnou hotovost v domě nenašli. Podle zjištění neměl zesnulý uložené finanční prostředky ani u peněžních ústavů.
Lidé v malé obci byli z nálezu stejně překvapeni jako úředníci. „Byl to samotář, který byl spořivý, byl nenápadný, a tak nějaké peníze jako úspory mohl u sebe mít. Že ale vlastnil takto velkou částku, to jste mi vyrazili dech,“ řekl Právu jeden z obyvatel vesničky. Další upozornil na tragický závěr života zemřelého. Lidé ho našli loni na podzim mrtvého v lese. „Několik let předtím na čarodějnice vyhořel, pak mu zemřela sestra, s níž žil, a nyní připadly peníze státu. Ani si je neužil,“ dodal.
Zatímco dům i pozemky budou nabídnuty zájemcům v klasickém výběrovém řízení, peníze se staly součástí státního rozpočtu.