Pátek, 6. prosince 2019

Úředníci v domě našli statisíce

18.01.2012
Nová Olešná – Ve skříni mezi prádlem našel v listopadu při vyklízení domu referent jindřichohradeckého pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Jindřich Fantyš obálku s bankovkami. Bylo tam téměř 620 tisíc korun. Nyní se nález právně došetřil a peníze stejně jako celá pozůstalost po pětasedmdesátiletém muži připadly státu. Případ se stal v Nové Olešné na Jindřichohradecku. Muž v listopadu roku 2010 zemřel, a protože při projednávání dědického řízení zemřela i jeho teta, majetek, tedy dům a pozemky, získal na základě rozhodnutí soudu Úřad pro zastupování státu.
Při soupisu majetku s notářkou se podle Jana Jirsy, ředitele odboru jindřichohradeckého odloučeného pracoviště úřadu, nic nenašlo. Až vlastně vloni v listopadu při vyklízení domu a v úplně poslední místnosti našel ve skříni Jindřich Fantyš „poklad“. „Musím ocenit správný přístup úředníka, hned mi volal a začali jsme nález zpracovávat s právníky,“ uvedl Jirsa. Pokračoval v tom smyslu, že i v minulosti při vyřizování takzvané odúmrti občas nějaké peníze zaměstnanci úřadu našli, jednou i 250 tisíc korun, ale takhle vysokou sumu ještě ne.
A přitom zesnulý muž byl podle místních v poslední době spíš podivín. Chodil v jedněch teplácích a nikdo nevěděl, že by mohl mít tolik peněz. Vždyť i jeho smrt byla tak trochu záhadná. Když se ztratil, celá obec i policie ho podle starostky Lenky Hynkové hledala. Ležel mrtvý u lesa.
 
Podle starostky obce Lenky Hynkové muž žil se sestrou a v roce 2005 vyhořeli. „Tak se na chvíli nastěhovali do jedné místnosti bývalé budovy obecního úřadu a domek si opravili. Proto i z venku vypadá hezky. V roce 2007 jeho sestra zemřela a on se hodně izoloval. Vždycky byl komunikativní, ale pak žil osamoceně. Vydával se pěšky do České Olešné a Strmilova a jedna cesta se mu stala osudnou. Ztratil se už jednou před tím, ale to jsme zjistili, že byl v léčebně dlouhodobě nemocných,“ naznačila pohnutý život osamoceného muže, který našetřil poměrně hodně peněz, starostka Hynková. Podle ředitele jindřichohradeckého odloučeného pracoviště úřadu pro zastupování státu Jana Jirsy muž neměl ani žádný bankovní účet, v domě bylo hlavně staré harampádí a předpokládalo se, že by někde něco mohlo být schované, ale že to bude tolik, to nikdo nečekal.
„Když byl hotový soupis majetku s notářkou, tak se pozvala firma, která s vyklízením pomáhala. Přistavily se kontejnery a většina harampádí se vyhazovala. V některých případech, kdy je vnitřek zachovaný, tak se pak ve výběrovém řízení nabídne dům k prodeji včetně zařízení, ale tady to nešlo,“ pokračoval Jirsa. Podle referenta úřadu Jindřicha Fantyše, který obálku našel, byl dům zaplněný různými skříněmi, přitom v nich často bylo nové, ještě zabalené oblečení.
„Naplnili jsme dva kontejnery. Tohle byla poslední skříň, vytahoval jsem z ní různé krabice, bylo tam naházené všechno možné. Ještě jsem si říkal, že přece někde něco musel mít schované. A pod prádlem byla obálka a v ní tisícovky a pětitisícovky, už docela slepené,“ popsal nález Fantyš.
Po prodeji domu, který je v nabídce za 1,5 milionu korun, půjdou peníze do státní kasy.
 
Když není dědic: Pokud se při úmrtí majitele nemovitosti nenajde dědic, majetek převezme úřad pro zastupování státu a ve výběrovém řízení ho prodá. Výtěžek připadne státu.
 
DĚDICTVÍ. Při vyklízení domu, který připadl po smrti jeho majitele státu, úředníci našli hotovost. Na snímku jsou starostka obce Lenka Hynková, referent jindřichohradeckého úřadu pro zastupování státu Jindřich Fantyš, který peníze našel, a ředitel úřadu Jan Jirsa.