Pondělí, 30. března 2020

leden

Stát prodal roubenku na Žítkové za téměř 100 tisíc korun

31.01.2017
Žítková (slovacky.denik.cz) – Téměř sto tisíc zaplatil kupec za roubenku v katastru obce Žítková. Získal ji v aukci od státu za 99 600 korun. Nemovitost se nachází mimo zastavěnou část obce v lokalitě Koprvasy – Doliny a byla postavena v roce 1924.

Muzeum získalo předměty z Brodu

31.01.2017
Havlíčkův Brodu (Havlíčkobrodský deník) - Národní zemědělské muzeum v Praze převzalo do svých sbírek deset uměleckých předmětů, které byly doposud v majetku havlíčkobrodského pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Muzeum získalo například sochu bohyně lovu Diany z první poloviny 20. století, sousoší tančícího páru, obraz Žně, popelník z jantarového broušeného skla či pivní půllitr s monogramem.​

Podvody s pozemky obírají lidi o miliony

31.01.2017
Praha (Lidové noviny) - Restituce měly alespoň zčásti napravit křivdy, které se udály za bývalého režimu. Jenže se ukazuje, že díky nim se k lukrativnímu majetku mnohdy dostávají spekulanti, kterých se původní záměr, totiž vrátit v minulosti zabrané pozemky či za ně dát náhradu, vůbec netýkal. Jedná se o byznys v řádech stovek milionů, možná i miliard korun. O tom, jak se dostat k pozemkům restituentů, vypovídá příběh Jiřího Kerlese. Případů s obdobným scénářem je přitom víc.

V odúmrti byl i obraz lokomotivy Albatros

30.01.2017
Jindřichohradecko (Jindřichohradecký deník) – Prodej domu v Halámkách a vkladní knížky po zesnulém přinesly státu téměř 900 tisíc korun. Je to jeden z loňských případů takzvané odúmrti, který řešili pracovníci jindřichohradeckého odloučeného pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Jak vysvětluje mluvčí úřadu Radek Ležatka, v rámci dědického řízení po zemřelé osobě státu připadly spolu s nemovitým majetkem, který byl ve výběrovém řízení prodán za 352 tisíc, i finanční prostředky na vkladních knížkách ve výši necelých 550 tisíc korun.

Horolezecké vybavení dopadených zlodějů poslouží problémovým dětem

30.01.2017
Břeclav (breclavsky.denik.cz) – Bezplatně převedl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v Břeclavi horolezecké vybavení pocházející z trestné činnosti Diagnostickému ústavu pro mládež, středisku výchovné péče a školní jídelně v Brně.

Státní úřad pátrá po nezvěstných majitelích opuštěných nemovitostí. Pomáhají mu i obce

30.01.2017
Praha (ct24.cz) - Přes dvěstě tisíc nemovitostí v Česku nemá jasného vlastníka. Často jde o domy nebo pole po sedlácích, emigrantech nebo obětech válek. Nejvíce jich je na jižní Moravě a ve středních Čechách. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových dostal v novém občanském zákoníku desetiletou lhůtu (končí v roce 2023), aby zjistil vlastníky a nemovitosti jim vrátil. Spolupracuje na tom i s obcemi, kterým nejasný vztah často blokuje další rozvoj. Do letošního ledna vyřešil 16 tisíc případů.

Nemovitosti bez majitele

27.01.2017
Praha (Česká televize) - Reportáž v pořadu Události v regionech - Brno o problematice nedostatečně identifikovaných vlastníků

Horolezecké vybavení zlodějů poslouží problémovým dětem

27.01.2017
Břeclav (Břeclavský deník) – Bezplatně převedl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v Břeclavi horolezecké vybavení pocházející z trestné činnosti Diagnostickému ústavu pro mládež, středisku výchovné péče a školní jídelně v Brně.

Kuriozity ve vlastnictví státu

27.01.2017
Praha (Česká televize) - Reportáž v pořadu Události o kuriozitách ve správě ÚZSVM

Pátrání po nezvěstných majitelích nemovitostí

27.01.2017
Praha (Česká televize) - Reportáž v pořadu Události o problematice nedostatečně identifikovaných vlastníků

Prodejce padělků skončil

26.01.2017
Žďár nad Sázavou (zdarsky.denik.cz) - Nabízet lidem padělky hodinek švýcarské značky na parkovišti jednoho ze supermarketů ve Žďáře nad Sázavou se muži nevyplatilo. Prodejce o své zboží přišel, policisté mu ho zabavili.

Dům zdědil stát, mňoukající dědictví hledalo azyl u sousedů

26.01.2017
Náchodsko (Krkonošský deník) – Když zemře člověk, který nemá žádné dědice, a nezanechá závěť, v níž by majetek někomu odkázal, připadne dědictví státu. Právě to se stalo v Bohuslavicích nad Metují, kde zemřela žena bez příbuzných. Náchodskému pracovišti Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) připadlo dědictví jako tzv. odúmrť. Získalo rodinný dům s veškerým vybavením a zahradou.

Objektu LDN v Roudnici se chce stát zbavit

25.01.2017
Litoměřice (Litoměřický deník) - Honosnou historickou vilu na spojnici Špindlerovy a Jungmannovy ulice, která většinou sloužila k zdravotnickým či sociálním účelům, hodlá stát prodat.

Nedopitý rum, vražedný nůž i přetžená nit: Úřad řeší podivnosti propadlé státu

25.01.2017
Praha (blesk.cz) - Do vlastnictví státu se dostanou nejrůznější předměty, ať už jde o majetek po zemřelých, nebo předměty zabavené při trestné činnosti. Často se ale úředníci setkávají s nejrůznějšími podivnostmi – jde třeba o kuchyňský nůž, kterým útočil důchodce, kufr pro pašování marihuany, arašídy, přetržené nitě nebo 70 kilogramů naporcovaného masa od pytláka. Co se s nimi děje dál?

Pontiac nebo morčata. Úřad řeší i kuriozity

25.01.2017
Praha (Deník Metro) - S nadsázkou: Facebookové stránky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových mají odlehčenou formu. Více peněz: Podle úředníků tím rostou zisky z aukcí. Právníci: Humor neporušuje předpisy.

Tisíce nemovitostí hledají majitele: Nepatří právě vám? Ověřte si to!

24.01.2017
Praha (TN.cz) - Nejste milionáři? Tisíce lidí vlastní domy a pozemky, ale netuší o tom! Pokud jste mezi nimi i vy, stačí požádat příslušný úřad a doložit svůj nárok. Zkontrolujte si, jestli nejste boháči, v naší unikátní aplikaci.

Umělecká díla úřad převedl muzeu

24.01.2017
Hodonín (Slovácko - regionální týdeník) – Celkem 162 uměleckých předmětů získal z úmrtí do své správy Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v Hodoníně. Mezi ně patří obrazy, grafické listy, lustry, hodiny, zrcadla i plastiky.

Stát bojuje v aktuálních majetkových sporech o 223 miliard

23.01.2017
Praha (euro.cz) - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v současnosti vede 10 093 právních jednání, ve kterých hájí státu téměř 223 miliard korun. Z hlediska výše požadované částky po státu ve 25 největších sporech požaduje protistrana po státu více než jednu miliardu korun. Úřad loni také téměř zdvojnásobil počet převzatých případů od jiných státních institucí.

Lhal o kauci, peníze propadly

23.01.2017
Břeclav (Břeclavský deník) – Dvě stě eur doputovalo do státního rozpočtu od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Břeclavi. Peníze pochází od Rumuna obviněného z podvodu.

Želva od podvodníka bydlí v Plzni

23.01.2017
Plzeň (Plzeňský deník) – Testudo hermanni neboli želva zelenavá je želva, která se před časem z rukou nepoctivého chovatele z Domažlicka dostala do vlastnictví státu. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZVSM) ji získal na základě trestního příkazu tamního okresního soudu. Od té doby želva čekala na nový domov, který teď našla v Plzni.