Neděle, 15. prosince 2019

Dům ve Velkých Žernosekách, zabavený před deseti lety kšeftaři s marihuanou, má nového majitele.

Velké Žernoseky (Litoměřický deník) – Konečně. Vybydlený dům v srdci obce přebudovaný nakrátko na velkou pěstírnu konopí se podařilo prodat Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Stavbu odebral soud dnes 55letému Phan Xuan Hongovi.

​Šéfoval organizované skupině Vietnamců, pro nelegální činnost využívali i další objekty na Litoměřicku. Kauza vzbudila před 10 lety pozdvižení. Ve Velkých Žerlety nosekách o to větší, že pěstírnu měli u hlavní silnice kousek od návsi.ÚZSVM nabízel podsklepený dvoupodlažní rodinný dům s garáží s nevyužitým půdním prostorem za minimální cenu 165 650 korun. „Do výběrového řízení byly doručeny nabídky dvou zájemců,“ prozradila mluvčí úřadu Adéla Janů s tím, že nejvyšší byla 181 200 korun. V průběhu následné aukce padlo deset příhozů a vítězná částka se nakonec vyšplhala na 219 520 korun. Objekt koupil Martin Lamoš z Litoměřic s manželkou. „Rekonstruujeme ho, aby se v něm dalo bydlet,“ sdělil redakci. Jako majitel stavby má předkupní právo i na pozemek, který je stále v exekuci a do dražby teprve půjde. „Nový majitel sem jezdí a dům upravuje,“ potvrdila Ludmila Pafelová, až donedávna velkožernosecká starostka, která bydlí skoro naproti bývalé pěstírně. „Přála bych si, aby ho dal do pořádku,“ řekla s tím, že objektů, které nedělají parádu, je v obci bohužel víc.

Pafelová si dodnes pamatuje, co předcházelo tomu, že se dům do rukou zločince dostal. „Jeho předešlá majitelka, která už nežije, se dostala do potíží a musela ho prodat,“ vzpomínala exstarostka. Nový majitel měl podle ní pořád zavřeno, zataženo a nevětral, ale vůbec ji nenapadlo, že tam pěstuje konopí. Ji a další lidi z obce pak jednou zrána v dubnu 2008 ohromil velký policejní zásah. Bylo to necelé dva roky poté, co se Hong přistěhoval.

CHYBA VE VÝROKU
 

Po zlikvidování pěstírny zůstala stavba vybydlená. Dlouho se ji nedařilo prodat i proto, že kvůli formulačním nedostatkům ve výroku soudu stát zločinci odebral pouze objekt, nikoli však pozemky. „I přes pokusy o nápravu však rozsudek nebyl opraven,“ podotkla mluvčí ÚZSVM Janů. O koupi domu a následně jeho demolici v jeden čas podle Pafelové uvažovala i obec.

ROZHODL VRCHNÍ SOUD
 
Případ začal řešit ústecký krajský soud v srpnu 2009. Hong byl obviněn, že s dalšími Vietnamci pěstovali marihuanu v ČR – také v Milešově a Horních Řepčicích – a prodávali ji v Nizozemí. Honga nakonec pravomocně odsoudil až Vrchní soud v Praze v březnu 2011. Na kolik let, se včera nepodařilo redakci zjistit. Za trestný čin nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů mu hrozilo až 15 let vězení. „Nový majitel sem jezdí a dům upravuje. Přála bych si, aby ho dal do pořádku. Objektů, které nedělají obci parádu, je tu ale víc.“