Pondělí, 9. prosince 2019

Stát dostane zpět dvě miliardy, rozhodl soud v kauze CS Fondů

Praha (idnes.cz) - Před šesti lety musela Česká republika zaplatit společnosti Akro jako odškodné dvě miliardy korun. Ty teď po rozhodnutí Městského soudu v Praze dostane zpět. Akro se se státem soudilo kvůli údajně nesprávném postupu Finančního analytického útvaru v kauze vytunelování bývalých CS fondů.
 

Ve prospěch ministerstva financí promluvil Městský soud v Praze ve čtvrtek. „Je to další mimořádný úspěch právních zástupců našeho resortu,“ komentovala situaci ministryně financí Alena Schillerová. Stát ve sporu zastupovali právní zástupci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Ti od začátku letošního roku získali pro stát přes 20 miliard korun. Díky používání vlastních státních zaměstnanců Česko ročně podle ministerstva ušetří nemalé částky.

V roce 2012 vysoudilo Akro na státu včetně úroků z prodlení lehce přes 2 miliardy korun. Ty požadovala jako náhradu za to, že stát nezabránil vytunelování CS Fondů, jejichž podílníky Akro zastupuje. Přestože tento rozsudek Nejvyšší soud později zrušil, Akro ani přes výzvy ministerstva financí peníze nevrátilo. Proto na něj ministerstvo podalo v roce 2014 žalobu, jejímž výsledkem je právě navrácení zaplacených peněz. Peníze z CS fondů zmizely před 21 lety: hlavní viníci unikli, škodu platí stát. Celá kauza kolem CS Fondů se táhne již 21 let. Firma Umana tehdy získala z CS Fondů majetek v hodnotě 1,23 miliardy korun. Jako protihodnotu dostal fond téměř bezcenné akcie firmy Drůbež Příšovice. Peníze pak z Plzeňské banky zmizely na účtech v zámoří. Soudy v minulosti uložily za vytunelování CS Fondů čtyřem lidem nepodmíněné tresty od čtyř do osmi let vězení. Policie se zabývala i rolí finančníka Pavla Tykače v transakcích kolem CS Fondů.