Pondělí, 9. prosince 2019

Veleslavínský zámek se bude pronajímat. Za celý komplex chce stát 750 tisíc korun měsíčně

​Praha (Blesk.cz) Kauza veleslavínského zámeckého areálu v Praze 6 pokračuje. Komplex budov nedaleko nádraží Veleslavín vlastní stát a o jeho správu se stará Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Nově by se měl celý komplex krátkodobě pronajímat. Podle novopečeného radního magistrátu Prahy Jana Chabra (TOP 09) zatím není jasné, zda se do výběrového řízení přihlásí hlavní město. Několik měsíců dlouhé spory nedávno utlo Ministerstvo kultury. To rozhodlo, že se zámecký areál v Praze 6 prodávat nebude. ÚZSVM nelenil a na toto rozhodnutí bleskurychle zareagoval. Vypsal veřejné výběrové řízení pro krátkodobý pronájem. Nový nájemce by platil 750 tisíc korun měsíčně, částka ale neobsahuje položky za teplo, elektřinu, vodu, plyn a další služby. Nájemce by mohl objekt užívat do konce roku 2019. Podle mluvčího úřadu Radka Ležatky je pronájem logický a pragmatický krok: „ Abychom jsme se pokusili eliminovat vzniklé náklady za provoz zámku, vypsali jsme výběrové řízení, “ vysvětluje důvod, proč se ÚZSVM rozhodl pro pronájem.

Neví, jestli ho užijí
Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v čele nové rady magistrátu trval na tom, aby zámecký areál nešel do dražby. Teď se radní budou zabývat tím, jak postupovat dál: „Brzy budeme mít koordinační schůzku, na které budeme řešit projektové zadání pro pronájem areálu. Pokud budou mít objekty podle kolegů Šimrala a Johnové (pozn. red. Piráti, radní pro památkovou péči; Praha Sobě, radní pro sociální oblast) pro Prahu využití, zúčastníme se výběrového řízení, “ prozradil pro Blesk.cz Jan Chabr radní magistrátu hl. m. pro majetkové záležitosti.

Do výběrového řízení se mohou přihlásit i soukromí investoři a během svého užívání nesmí nijak poškodit kulturně chráněné nemovité objekty. Podle Chabra nevadí, že by zámek užíval někdo jiný, pokud by se jednalo o krátkodobý pronájem. Magistrát musí prvně vymyslel nejlepší využití a poté zařídit teprve bezplatný převod. Situaci komplikuje i další podmínky nájemní smlouvy, podle nichž musí zámek sloužit ke zdravotním účelům a stodola a vrátnice k administrativě. Samotný areál sloužit ke zdravotním účelům od roku 1910. Posledním nájemcem zde byla kanadská zdravotní společnost Canadian Medical Care, které letos skončila smlouva. O Veleslavínský zámek projevila zájem MČ Praha 6, ale ÚZSVM měl s objekty jiný záměr. Původně měl jít 30. listopadu areál z roku 1725 do dražby za vyvolávací cenu 382 milionů korun, nakonec však Ministerstvo kultury od dražby upustilo. O dalším vlastníkovi se ještě bude jednat.