Čtvrtek, 9. dubna 2020

Falešný Krteček i adidasky skončí v kotli cementárny

24.11.2007
Celníci ho dopadli! Falešného Krtečka. Skrýval se v tržnicích i v kamenných obchodech ve východních Čechách. Krteček Zdeňka Milera se totiž objevuje mezi padělky značkového zboží, které celníci zabavují stánkařům a dalším obchodníkům.

Celníci ho dopadli! Falešného Krtečka. Skrýval se v tržnicích i v kamenných obchodech ve východních Čechách. Krteček Zdeňka Milera se totiž objevuje mezi padělky značkového zboží, které celníci zabavují stánkařům a dalším obchodníkům.


Jde o vzory, které jsou na stejné úrovni jako ochranná známka. Kreslené Milerovy motivy jsou jeho autorské právo, a bez jeho svolení nemohou být na čemkoliv uváděné, říká Otto Mach, tiskový mluvčí východočeského celního ředitelství.
V Ústí nad Orlicí nyní státní úředníci nechali zlikvidovat stovky kusů oblečení a bot, které našli při zátazích ve východních Čechách v posledním půl roce.


Jednalo se o 948 kusů oblečení a o 202 párů obuvi. Ve všech případech šlo o nelegální napodobeniny výrobků světových značek, případně o padělky, které svým provedením tyto výrobky připomínaly, říká Jana Lysá, mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Hradci Králové. Právě tento úřad totiž od celníků, případně od obchodní inspekce, přebírá zabavené zboží, aby jej zlikvidoval.
Padělky celníci a inspekce nasbírali při čtyřech zátazích v amberku, Vrchlabí, Sobotce i na dalším místě v pardubickém okrese, které nechtějí prozradit. Překvapili tak prodejce na tržnicích i v kamenných obchodech. Šlo zejména o napodobeniny značek Puma, Adidas, Salomon, Tuscany u bot, v případě textilu o padělky Spiderman, NY New York, Fox, ale také o výrobky s nášivkami značek světových automobilek. Mezi zabaveným zbožím jsou i padělky cigaret.
Napodobeniny a padělky, které se k nám dostávají, pocházejí ze dvou zdrojů. Buď je to dovoz z jihovýchodní Asie, nebo si sem prodejci nechají dovézt anonymní oblečení a znaky padělků na ně teprve tady našívají, vysvětluje Mach.
Znehodnocení padělaného zboží provedla firma, která se zabývá ekologickou likvidací odpadů. Rozdrcený textil poslouží jako příměs do paliva cementářských pecí.


Je to jeden z možných způsobů likvidace. Podle ředitele hradeckého Úřadu pro majetkové zastupovaní státu Ladislava Košťála poslouží jindy zboží humanitárním účelům. V takovém případe musí nejprve dojít k odpárání nášivek nebo je logo překryto nášivkou Humanita. Ne každý ale chce takové oblečení nosit, navíc je to pracné, vysvětluje Košťál.