Úterý, 31. března 2020

Bývalý Tip klub by mohl brzy ožít

Znojmo - Roky chátrající budova bývalého Tip klubu ve Znojmě by mohla být brzy bez potíží k mání. Zájem o objekt má město. Chtělo by jej využívat pro společenské a sportovní účely.
Roky to byl jen mrtvý skanzen totalitní architektury, ve kterém si svého klidu užívali pavouci a jiná havěť. Brzy snad ale bude opět pulsujícím centrem sportu a zábavy. Ř˜eč je o rohovém domě na Masarykově náměstí ve Znojmě, známém jako Tip klub. Po letech právních tahanic má být do konce roku zpět v rukou státu a do svého majetku by jej mohlo získat Znojmo.
Právní spory kolem budovy jsou podle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) u konce. Do konce roku předpokládáme vypořádání veškerých vzájemných závazků se společností, která objekt vlastnila,ť potvrdila ředitelka brněnského pracoviště ÚZSVM Lenka Taie Kolaříková.
To znamená, že budova bude v rukou státu a bez rizika dalších sporů by jej mohlo získat Znojmo. To již roky žádá o její bezúplatný převod.
Jednali jsme s ministerstvem financí a v dopise, zaslaném jeho úředníkům, jsme popsali i záměr pro využití tohoto objektu,ť řekl místostarosta Znojma Jan Grois.
Podle jeho slov by se dům mohl stát zábavním a sportovním centrem. ádost o nějaké prostory má u nás například úspěšný sportovní oddíl taekwon­do, který nemá vlastní regulérní tělocvičnu, zájem mají různé taneční soubory a podobně. Nad stávajícím tanečním parketem je patro, kde by mohly být například klubovny,ť nastínil místostarosta. Vše bude ale otázkou peněz. V první řadě bychom museli zajistit provozně­technické zázemí. Pokud vím, v budově jsou problémy s topením, chybí tam sociální zázemí. Rozhodně však město o budovu stojí,ť dodal Grois.
Podle znojemského památkáře Jana Kozdase je samotný dům skvrnou na kráse Masarykova náměstí. Když jej srovnáme s obchodním domem, je Dyje, přestože stojí na daném místě výrazně rušivě, kvalitní architekturou. Tip klub je naopak i velmi nekvalitním architektonickým dílem. Faktem je, že Znojmo by po ztrátě společenského centra v centru města, jakým byl bývalý Německý dům, později Domeček, nějaký společenský sál potřebovalo. A právě tady se naskýtá možnost takového využití,ť naznačil Kozdas.
Památkář je přesvědčený, že nevzhlednou budovu v rohu náměstí dnes patrně nikdo nezbourá. Nechal ji tam postavit bývalý předseda svazáků Jenerál, který byl z Blížkovic. Dnes ale není ekonomická síla na to, aby ji město zbouralo. Nynější stržení paneláku v Havlíčkově Brodě je v rámci republiky jen první vlaštovkou,ť připomněl zásah vedení Brodu do řešení nevhodné zástavby ve městě.
Bývalý Tip klub doplatil na protizákonné jednání tehdejšího likvidátora Fondu dětí a mládeže Pavla áka, kterého poslal vloni Městský soud v Praze za vytunelování fondu na tři roky do vězení. Jistý čas patřil několikapatrový dům společnosti Bimoset, která v mezidobí, kdy byla vlastníkem, vybírala po tehdejších nájemcích nájemné. Kupní smlouvu však soud prohlásil za neplatnou a určil, že vlastníkem je stát.