Čtvrtek, 12. prosince 2019

Koupaliště zřejmě vypustí. Kvůli bezpečnosti

13.11.2013
Vodňany (Strakonický deník) – Místo toho, aby Škorničku připravili pro koupání, ji nejspíš vypustí. Informoval o tom ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Územního pracoviště České Budějovice Zdeněk Prokopec. „Pravděpodobně přistoupíme ke snížení hladiny vody v nádrži zhruba na tři čtvrtě metru. Důvodem je zvýšení bezpečnosti obyvatel města. Jako oficiální majitelé pozemku za případné úrazy neseme zodpovědnost. Tímto krokem chceme předejít případnému utonutí a podobně,“ vysvětlil.
​S postupem ÚZSVM se ale neztotožňuje starosta Vodňan Viktor Blaščák. Ve vyjádření, které zaslal Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, odloučenému pracovišti ve Strakonicích, píše: „Důsledkem činnosti, kterou hodláte vyvíjet v souvislosti s vodní nádrží Škornička, může být mimo jiné poškození stěn a betonového dna vodní nádrže vlivem mrazu.“ Tuto možnost podle Zdeňka Prokopce odborný posudek statika vyvrátil. Stejně tak není pravdou, že by Škornička sloužila požárním účelům. Mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů potvrdila, že hasiči nádrž ke svým potřebám nevyužívají. „Hasičům jako zdroj vody slouží ve Vodňanech pouze hydrantová síť a mlýnský náhon. Škornička nikoliv,“ konstatovala. Po koupání ve Škorničce prahnou místní několik let. V roce 2010 získala od občanů titul nejošklivějšího místa Vodňan. Z architektonické soutěže, do které vedení města Škorničku přihlásilo, vzešlo sedm studií.
Vítězný návrh, který v březnu roku 2012 odsouhlasilo zastupitelstvo, leží pod vrstvou prachu. Jeho realizace by město vyšla odhadem na téměř dvacet milionů korun.
 
Zdeněk Prokopec ředitel ÚZSVM ČB „Přistoupíme ke snížení hladiny vody v nádrži zhruba na tři čtvrtě metru.“
 
Viktor Blaščák starosta Vodňan „Důsledkem může být poškození stěn a betonového dna vodní nádrže vlivem mrazu.“
 
Koupaliště Škornička
 
Foto popis| DNES. Nádrž Škornička sloužila jako přírodní koupaliště. Kvůli jejímu technickému stavu byli lidé nabádáni, aby se tu nekoupali.
Foto popis| BUDOUCNOST. Takhle by mohla Škornička jednou vypadat. Tedy v případě, že by pozemek byl města a našlo se téměř dvacet milionů na rekonstrukci.
 
Region| Jižní Čechy