Sobota, 7. prosince 2019

NPÚ získal relikviář svatého Aloise

21.11.2013
Jihozápadní Čechy (Právo) - Relikviář svatého Aloise, vzácné tisky a listiny, ale také fotografie a další dědictví po zemřelých převedl v těchto dnech českokrumlovský Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) bezúplatně na českobudějovický Národní památkový ústav, Státní oblastní archív v Třeboni, muzea a knihovny. Lidé předměty z dědictví uvidí třeba v nově budovaných expozicích. Relikviář bude dlouhodobě zapůjčen českokrumlovské farnosti.
​„Jednalo se o 610 knih, staré a vzácné tisky, 20 sad různých listin, 260 předmětů archívní hodnoty, různé obrazy, sošky, bytové zařízení, staré mapy, pět krabic dobových fotografií, pohlednice a fotografie obcí a měst okresu Český Krumlov, Jihočeského kraje, Rakouska a Podkarpatské Rusi, krabici svatých obrázků, mince, plakety a odznaky,“ řekl mluvčí ÚZSVM Robert Hurt.
           
Za zmínku stojí také Kniha fundací ze 17. a 18. století, která souvisí s okresem Český Krumlov, korespondence polní pošty zajatecké z první světové války a úřední listiny z druhé světové války. Největší raritou souboru pozůstalosti jsou podle mluvčího ostatky sv. Aloise. Asi 20 centimetrů velký relikviář v barokním orámování pochází z pozůstalosti českokrumlovského farníka, který zemřel bez příbuzných. Pravidelně ho zapůjčoval o svátku světce farářovi Václavu Píchovi. Národní památkový ústav ho teď farnosti dá do dlouhodobé zápůjčky, řekla vedoucí oddělení správy mobiliáře českobudějovického NPÚ Mája Havlová.
           
Zda v relikviáři jsou skutečně částečky kostí svatého Aloise, italského jezuity, jenž se při ošetřování nemocných nakazil morem a zemřel, není jisté.
 
Foto popis| Relikviář svatého Aloise (na snímku).
Foto autor| Foto ÚZSVM
Regionální mutace| Právo - jihozápadní Čechy