Sobota, 4. dubna 2020

O pozemky u Chmelaře bude Úštěk bojovat ve veřejné dražbě

05.11.2014
Úštěk (Litoměřický deník) – Úštěcká radnice možná nezíská do svého vlastnictví pozemky na první pláži u jezera Chmelař, o které už více než deset let usiluje. Současný vlastník pozemků Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (dále jen ÚZSVM) městu oznámil, že parcely prodá v dražbě. Přitom podle původní dohody mezi městem a úředníky z ÚZSVM platilo, že město pozemky za zhruba osm milionů odkoupí. Kupní smlouva měla být městu předložena do konce září. Na konci října však radnice obdržela informaci, že je na pozemky vyhlášené výběrové řízení. ÚZSVM svoje nové rozhodnutí odůvodnil tím, že převod pozemků tak bude transparentní.

​Na ustanovujícím zasedání zastupitelstva tak nově zvolení zástupci města řešili kromě organizačních záležitostí také problém s pozemky. Nejprve revokovali usnesení z letošního dubna, kterým tehdy odkup pozemků od státu odsouhlasili. Při krátké diskuzi o účasti ve výběrovém řízení zazněl z opozičních řad i názor proti odkupu. Například zastupitelka za hnutí ANO Veronika Šturalová vyjádřila obavy, zda město bude mít dostatek finančních prostředků na provoz a rozvoj nově nabytého majetku.

Devět z patnácti zastupitelů nakonec účast ve výběrovém řízení odsouhlasilo. Tři byli proti a tři se hlasování zdrželi. Podle starosty města Pavla Kundráta se dražba uskuteční 11. listopadu a pro město je to poslední možnost, jak pozemky v areálu jezera získat. Starostu podpořil také zastupitel za Stranu zelených Martin Kostelný. „Jezero je symbolem Úštěka a bylo by škoda o část jeho areálu přijít. Pro získání pozemků musíme udělat maximum,“ řekl.

Částka, se kterou radnicedo dražby půjde, zatím nebude zveřejněna. Město by tím totiž mohlo být při samotné dražbě znevýhodněno před případnými konkurenty. Stanovením finančního limitu, se kterým do výběrového řízení vstoupí, je nyní pověřená rada města. Minimální kupní cenu parcel v dražbě určil ÚZSVM na 7 614 444 korun. Celkem se jedná o sedmnáct parcel, které zahrnují ve většině případů zeleň, ale také sportoviště a zastavěné plochy. Město už jiné pozemky u Chmelaře vlastní a do budoucna má v plánu celý areál jezera oživit a více přizpůsobit současným potřebám jeho návštěvníků.

Region| Severní Čechy