Příjmy ÚZSVM za deset měsíců letošního roku přesáhly již 1,5 miliardy korun

02.12.2021

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) dosáhl v období od ledna do konce října 2021 příjmů ve výši 1,53 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku se jedná o navýšení příjmů o více než 293 milionů korun. ÚZSVM se tak již dva měsíce před koncem roku podařilo překonat schválený rozpočet pro celý letošní rok o více než 19 %.

„Dosavadní výsledek příjmů považuji za mimořádný úspěch, a to nejen s ohledem na mimořádně obtížnou dobu spojenou s pandemií, ale také proto, že značná část agendy ÚZSVM, jako například zastupování jiných organizačních složek státu v právních sporech, dohledávání neznámých vlastníků či řešení bezprizorních státních nemovitostí, žádné příjmy negeneruje,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu. „Aktuálně jsme v příjmech přesáhli částku 1,7 miliardy korun. Měsíc před koncem roku je tak jisté, že ÚZSVM letos dosáhne minimálně třetích nejvyšších příjmů ve své historii,“ dodala Kateřina Arajmu.

Nejvyšší část příjmů za deset měsíců letošního roku tvořily příjmy z prodejů nepotřebných státních nemovitostí, a to 1,12 miliardy korun. V porovnání s rokem 2020 došlo k navýšení o více než 358 milionů korun. Za prodej pozemků ÚZSVM inkasoval více než 730 milionů korun, příjmy z prodejů ostatních nemovitostí, jako jsou například domy a byty, pak činily přes 392 milionů korun. Za pronájem pozemků a ostatních nemovitostí pak ÚZSVM získal přes 188 milionů korun.

K nejvýznamnějším prodejům letošního roku patří lázeňský dům Mercur ležící v samotném centru Mariánských Lázní u hlavní kolonády s léčivými prameny, který byl ve veřejné dražbě po 27 příhozech prodán za 76 milionů korun. Dále se podařilo za téměř 57 milionů korun prodat areál v Praze-Libni, jehož součástí jsou i vily Milada a Miluška. Jeho novým majitelem se stala Univerzita Karlova.

Úspěšná byla také výběrová řízení s elektronickou aukcí na pozemky v pražské Hostivaři, jejichž prodejem získal stát 37,5 milionu korun. Napínavá byla i elektronická aukce pozemku v pražských Vokovicích, v jejímž průběhu padlo 104 příhozů a výsledná cena se vyšplhala na 17,15 milionu korun.

Nového majitele pak našel také bývalý výchovný ústav v Králíkách, který byl prodán za 19,5 milionu korun, nebo dvě historicky cenné nemovitosti v Ústí nad Labem, a to Schichtova vila a sousední Hönigova vila, za něž nový majitel zaplatil více než 26 milionů korun.

Aktuálně může veřejnost na webových stránkách www.nabidkamajetku.cz vybírat z pestré nabídky více než šesti set nepotřebných státních nemovitostí i movitých věcí nejen od ÚZSVM, ale i od jiných státních institucí. V transparentním výběrovém řízení s elektronickou aukcí si zájemci mohou koupit například pětipatrovou budovu ve Frýdku-Místku za 32,8 milionu korun, která byla dříve využívána jako ubytovna, či bývalou zemědělskou usedlost v Drahotíně, jejíž součástí jsou pozemky, rodinný dům o dispozici 3+1, stodola a dvě hospodářské stavby, za 1,15 milionu korun. Na nového majitele čeká také rekreační chata s garáží v Anníně na Šumavě, která je nabízena za minimální cenu 1,9 milionu korun.   

ÚZSVM v elektronických aukcích rovněž nabízí dvoje luxusní dámské hodinky značky Rolex v celozlatém provedení za minimální cenu 290 tisíc korun a ve stříbrnozlaté variantě s perletí a diamanty za minimálních 260 tisíc korun. Hodinky připadly úřadu z trestné činnosti, kdy se skupina osob dopustila daňových podvodů.

Na webu www.nabidkamajetku.cz hledá ÚZSVM také nový domov pro téměř 50 zvířat. Jedná se především o pejsky z nelegální množírny na Břeclavsku. Zvířata ÚZSVM nabízí zdarma.

Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.