Připravovaná expozice připomene historii věznice v Uherském Hradišti

12.08.2021

Uherské Hradiště (archiweb.cz) – Připravovaná inovativní expozice pojmenovaná Za zdí připomene historii věznice v Uherském Hradišti. Prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu se lidé přenesou do světa rozšířené reality, která nabídne například průvodce v podobě 3D hologramu, ale i možnost virtuálního vstupu do cely nebo interaktivního výslechu.

Expozice by mohla začít fungovat v polovině příštího roku, řekli dnes novinářům zástupci neziskové organizace Historia Futurae a spolku Memoria, které na jejím vzniku spolupracují.

 

Podle historika Václava Adamce z Historia Futurae půjde o expozici primárně virtuální."Smyslem díla bude komunikovat historii věznice a osudy zde perzekvovaných obětí komunistické ideologie jako příklad inovativního připomínání potlačované paměti společnosti," uvedl Adamec. Aplikace podle něj bude zdarma.Tvůrci expozice hodlají pracovat s autentickými doklady o osudech vězňů, jejich blízkých, ale i dozorců a systému, který reprezentovali. "Rádi bychom tak podpořili rozvoj společnosti, která bude mít díky digitálním technologiím svobodnější přístup ke kulturnímu dědictví," uvedla předsedkyně spolku Memoria Anna Stránská.

 

Podle předsedy správní rady Historia Futurae Jana Blažka počítá expozice s technologiemi imitující fyzický svět. Po stažení aplikace do mobilu provede zájemce šesti stanovišti v blízkém okolí věznice. Celkový rozpočet projektu činí 738.000 korun. Třetinu pokryli dary mecenášů, další peníze chtějí neziskové organizace získat z veřejných zdrojů a v crowdfundingové kampani, která podle Blažka začne v nejbližších týdnech. Více informací je k dispozici na webových stránkách www.expozicezazdi.cz.

 

Věznici se bude věnovat také připravovaný filmový dokument v režii Jana Gogoly mladšího a Matěje Hrudičky. "Film má zatím název Vězení dějin. Budeme jej točit observačním způsobem. Chceme, aby gros filmu spočívalo v prohlídkách (věznice)," řekl dnes Gogola.


Vlastníkem věznice je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který připravuje jeho rekonstrukci za 436 milionů korun. Začít by měla v roce 2025, obnovený areál s Muzeem totality by měl být otevřen v roce 2028, uvedla dnes Adéla Janů z ÚZSVM. V objektu by měl sídlit také okresní soud, státní zastupitelství a probační a mediační služba. Spolek Memoria usiluje o to, aby se věznice stala Národním památníkem obětí totalitních režimů.


Věznice byla známá zejména krutými metodami vyšetřovatelů komunistické Státní bezpečnosti vůči politickým vězňům v 50. letech. Za druhé světové války ji využívalo gestapo jako shromaždiště politických vězňů před transportem do koncentračních táborů. Po válce se zde konaly lidové soudy a na nádvoří věznice veřejné popravy, za éry komunismu v ní byli vězněni lidé nepohodlní režimu. Věznice byla uzavřena v roce 1960, větší část areálu od té doby chátrá.

Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.