Reakce ÚZSVM k nepravdivým informacím, které opakovaně zazněly v Českém rozhlase

02.09.2021

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) se ohrazuje proti vyjádření Michala Bláhy ohledně Centrálního registru administrativních budov (CRAB), které 1. září 2021 znovu zaznělo ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

Tvrzení, že by CRAB stál několik miliard korun, je zcela nepravdivé. Tuto skutečnost potvrdil i Nejvyšší kontrolní úřad ve svém kontrolním závěru č. 16/26. Rovněž není pravdou, že podle NKÚ stojí evidence jednoho objektu v CRAB 250 – 300 tisíc korun měsíčně. Sám NKÚ ve zmíněném kontrolním závěru uvedl, že v roce 2016 se jednalo o 27 tisíc korun ročně. Současné vedení ÚZSVM ovšem i tuto částku považovalo za výrazně přemrštěnou, a proto byly služby CRAB přesoutěženy v transparentní otevřené veřejné zakázce v roce 2019. Úspora díky tomu dosahuje více než 90 %.

 

V současnosti tak evidence jednoho objektu nestojí 250 – 300 tisíc korun měsíčně, ale zhruba 200 korun měsíčně, tedy více než tisíckrát méně, než bylo uvedeno. ÚZSVM se tak podařilo napravit neblahé dědictví minulých vedení a smlouvy z roku 2010.

 

Pro úplnost dodáváme, že CRAB nikdy neměl obsahovat a ani neobsahuje všechny nemovitosti státu. Jak už samotný název napovídá, registr obsahuje údaje o administrativních budovách, nikoliv například o nemocnicích, hradech či zámcích.

Došlo k chybě. Aplikace nemusí reagovat do znovu načtení. 🗙
Načítám...
Nelze se připojit. Klikněte pro pokus o připojení:
Připojení bylo odmítnuto.