Sobota, 28. března 2020

Opuštěný barokní zámek park v Praze Veleslavíně byl dnes výjimečně otevřený pro veřejnost

Praha (ČT1) - Opuštěný barokní zámek park v Praze Veleslavíně byl dnes výjimečně otevřený pro veřejnost
Bohumil KLEPETKO, moderátor
Opuštěný barokní zámek park v Praze Veleslavíně byl dnes výjimečně otevřený pro veřejnost v rámci akcí dne a vlastně celého týdne architektury, je o tom reportáž Anny Šambergerové.

Anna ŠAMBERGEROVÁ, redaktorka
Během pruského obléhání Prahy se mělo v zámku Veleslavín ubytovat i král Fridrich II., jeho chodbami se ale i později procházela ne jedna významná osobnost.

osoba
V posledních 100 letech v podstatě sloužil jako zdravotnické zařízení, léčila se zde Charlotta Masaryková, prezident Tomáš Garrigue Masaryk zde měl svoji pracovnu, zároveň tady pracovali majitelé a to byl židovští lékaři Leo Kosák a Oskar Fischer, kteří se zde věnovali především nervově nemocným a zkoumali stařeckou demenci.

Anna ŠAMBERGEROVÁ, redaktorka
Dnes je zámek prázdný a opuštěný, spravuje ho Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Veleslavín nejprve nabízel k prodeji, tomu zabránilo ministerstvo kultury s tím, že má s budovou svoje plány, s žádnými konkrétními ale dosud nepřišlo.

Vlastislav OURODA, náměstek ministra kultury
Na pana ministra kultury se obrátila řada subjektů s návrhy na spolupráci při využití této památky, nicméně finální rozhodnutí v této věci nepadlo. Současný ministr kultury Lubomír Zaorálek se touto záležitostí zabývá a ministerstvo kultury co nejdříve své stanovisko zveřejní.

Anna ŠAMBERGEROVÁ, redaktorka
Správce taky opakovaně nabízel areál zámku k pronájmu naposledy letos v dubnu, úspěšný nebyl, a to i přesto, že zájem měl Magistrát i Praha 6.

Michaela TESAŘOVÁ, Úřad pro zastupování států ve věcech majetkových
Vyhlášení výběrového řízení na pronájem veleslavínského zámku tak zvažujeme, nicméně aktuálně probíhají i jednání s ministerstvem kultury.

Anna ŠAMBERGEROVÁ, redaktorka
Aktuálně vyjde stát jen základní údržba zámku na 80 tisíc korun měsíčně. Budova a park ale i přesto chátrají.

osoba
Myslíte si, že postavit tenhle ten zámek a udržovat ten park bylo jako nějak ekonomicky výhodný, ne to je kultura, to je kulturnost.

Anna ŠAMBERGEROVÁ, redaktorka
Anna Šambergerová, Česká televize.