Pondělí, 6. dubna 2020

Tisíce nemovitostí hledají majitele: Nepatří právě vám? Ověřte si to!

Praha (tn.cz) - Nejste milionáři? Tisíce lidí vlastní domy a pozemky, ale netuší o tom! Pokud jste mezi nimi i vy, stačí požádat příslušný úřad a doložit svůj nárok. Zkontrolujte si, jestli nejste boháči, v naší unikátní aplikaci.
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových hledá vlastníky statisíců pozemků a nemovitostí. V srpnu aktualizoval seznam nemovitostí, které na své majitele stále čekají. Jsou mezi nimi menší pole a luka, ale i velké stavby včetně rodinných domů, chalup a statků.
 
Jejich vlastníci nebo dědicové mají už jen sedm let na to, aby se o majetek přihlásili. Čas vyprší na konci roku 2023. A týká se to i těch, jejichž dům nebo pozemek není správně zapsán na úřadě. V takovém případě mohou tisíce Čechů o střechu nad hlavou přijít!
 
U některých položek zná úřad pouze adresu pozemku nebo budovy, u jiných i jméno nebo poslední známé bydliště majitele. Pokud v seznamu najdete své jméno, nebo nemovitost, o níž si myslíte, že patří vaší rodině, zažádejte o ni na příslušném úřadě.
 
Připravte si rodný, oddací nebo úmrtní list osoby, která majetek naposledy vlastnila. Případně i dokumenty, které dokládají váš nárok na konkrétní nemovitost - kupní smlouvy nebo výpisy z katastru. Co všechno potřebujete, vám poradí na úřadě. Nemovitost pak můžete získat zpět v dědickém řízení.
 
Soupis zahrnuje zhruba 163 tisíc jmen, které nedokáže stát jednoznačně identifikovat. 218 tisíc je pak nemovitostí, které nemají v katastru jasného majitele. Protože majetek může vlastnit více lidí, je počet položek v seznamu vyšší než samotný počet nemovitostí.
 
Nejvíce neznámých majitelů hledá stát ve Středočeském, Jihomoravském a Ústeckém kraji, naopak nejméně nemovitostí s neurčeným vlastníkem je v karlovarském a libereckém regionu.
 
Na vymáhání restitucí zbývá necelý rok
 
Jiným případem je, když lidé žádají o majetek, který jim byl neprávem zabaven za minulého režimu. Na vymáhání restitucí už mají čas jen do konce června  2018. Od té chvíle bude stát poskytovat restituentům jen finanční náhradu.
 
Zklamaní žadatelé, jejichž nároky dosud stát nevyřešil, teď založili nový Spolek pro ochranu zájmů restituentů. V posledních měsících chtějí členové spolku radit lidem, jak se bránit.