Sobota, 28. března 2020

Veleslavínský zámek přilákal davy

Praha (Právo) - Středeční prohlídka jinak uzavřeného veleslavínského zámku, kterou umožnil majetkový úřad státu v rámci festivalu Den architektury, měla mimořádný ohlas. Lidé se zajímali především o budoucnost barokní památky a jejího celého areálu s parkem. I ten je nepřístupný. Dobrovolníci ze sdružení Hradní potok kolem areálu vyrobili i naučnou stezku. Podle Veroniky Zapletalové usilují o to, aby se veřejnosti prozatím otevřel alespoň park. „Je snaha otevřít hned teď alespoň areál zámku s tím, že budovy zůstanou zavřené,“ řekla Zapletalová.

Příchozí kvitovali představu areálu jako oázy klidu s kulturou či galerií. V okolí se totiž masivně staví a podle návrhu metropolitního plánu mají být novostavby všude v širším okolí, na Evropské třídě dokonce až s 22 podlažími. Navíc doprava v místě je stále intenzivnější. „Všichni pořád chápou Veleslavín jako barokní uzel. Jediné zelené místo je ten zámek a jeho zahrada,“ uvedla Zapletalová. Ač byl státem uzavřen, prostor kolem zámku je podle ní třeba chápat jako veřejný. Veleslavín byl v územním plánu hlavního města z 20. let chápán jako součást zahradního města, které se mělo rozprostírat od Ořechovky až po Ruzyni. Zároveň je oblast cenná jako prameniště vody, v areálu bývaly jezírko i rybník, tisíciletá studna. Vodu i odtud čerpal Pražský hrad. Vše bylo ale zasypáno nebo zatrubněno v podzemí, místní sdružení ale promýšlejí obnovu původních vodních prvků a zdroje.


Zachovalý barokní zámek spojovaný se jménem Kiliána Ignáce Dientzenhofera není jedinou stavbou v areálu. Další, například klinika ze začátku 20. století, jsou však nyní mnohem zchátralejší. Zpřístupněny při Dni architektury nebyly. Ani se na všechny nevztahuje památková ochrana. Sdružení Hradní potok navrhlo za kulturní památku prohlásit i původní stodolu a vrátnici ze začátku 20. století, o návrhu však nebylo dosud rozhodnuto. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových zatím nenašel pro zámek nájemce, i když postupně razantně snížil požadovanou cenu. Podle svého zástupce aktuálně jedná o převodu pod ministerstvo kultury. Právě tento resort se totiž postavil proti úřadem původně vyhlášené dražbě zámeckého areálu. Své záměry má s areálem i Praha 6 či hlavní město, ale jednání se vlečou.


Zámek od začátku 20. století sloužil jako sanatorium pro psychické a plicní choroby, jeho židovští majitelé však zahynuli v Terezíně a v Osvětimi. Zdravotnické využití, a pro zdravotnictví je také samotný zámek kolaudován, trvalo až do roku 2018. Přesně před rokem zámek opustil dosavadní nájemce, Canadian Medical Veleslavín, aby se přestěhoval do novostavby na místě zbořené bývalé čokoládovny Standard. Festival Den architektury trvá do konce týdne a zpřístupňuje domy i areály po celé republice alespoň na několik hodin.