Čtvrtek, 12. prosince 2019

Dům U Hybernů už není státu. Následovat ho bude i Invalidovna

01.10.2015
Praha (MF DNES) - Po domě U Hybernů chce stát prodat také karlínskou Invalidovnu. Doufá, že její cena bude obdobně vysoká.

V centru Prahy se rozjíždí série prodejů luxusních státních nemovitostí. Odstartovala včera, a to hned dražbou, která je za dlouhá léta rekordní. Bývalý klášter na náměstí Republiky totiž koupil soukromý investor za nevídaných 790 milionů korun.

Areál barokního kláštera patří nejen mezi kulturní památky, ale je to také nejcennější majetek, který nyní stát prodává. A to především díky tomu, že je na lukrativní adrese náměstí Republiky naproti Obecnímu domu. Jde o administrativně komerční komplex dvou budov o celkové zastavěné ploše přes 7 300 metrů čtverečních. V nemovitosti ještě donedávna sídlili úředníci, nyní je s výjimkou spodního patra už několik měsíců prázdná.
 
Kupce nechce Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) prozradit. Podle informací iDNES však nemovitost vydražila firma napojená na miliardáře Milana Fiľu, majitele sousedního Divadla Hybernia. Jaké má s komplexem plány, není jasné.
 
Na dražbu sice přišli tři zájemci, ale přihlásil se jen jeden, který tím lukrativní budovu získal za vyvolávací cenu. Úřad původně doufal, že se cena za prodej vyšplhá na miliardu. I tak je to podle mluvčího ÚZSVM Radka Ležatky úspěch.
 
Třípodlažní dům U Hybernů byl původně klášterem hybernů, tedy irských františkánů. Vznikl jako barokní novostavba v polovině 17. století. Později byl přestavěn v klasicistním slohu. Pozoruhodné je především jeho empírové průčelí.
 
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nyní pracuje na seznamu nepotřebných budov, kterých se bude stát postupně zbavovat. „Historické budovy vyžadují extrémní náklady na rekonstrukce a současně i na provoz a údržbu. Proto jsme se rozhodli je prodat a z výtěžku postavíme moderní, dobře dostupné a energeticky méně náročné větší úřednické areály, kam bychom sestěhovali složky státu,“ vysvětlila postoj ÚZSVM jeho generální ředitelka Kateřina Arajmu.
 
Vln prodejů bude několik, ta první pražská odstartovala právě včera popsanou dražbou. Další atraktivní nemovitosti za stovky milionů korun chce stát nabídnout ještě letos nebo začátkem příštího roku.
 
Mezi nejzajímavější dražby bude bezpochyby patřit karlínská Invalidovna. Za ni by stát podle Arajmu mohl získat obdobnou částku jako za dům U Hybernů.
 
Monumentální barokní Invalidovna původně spadala do majetku ministerstva obrany. „Sloužila jako archivní prostor. Očekáváme, že by se mohla prodat za několik stovek milionů korun,“ uvedla Arajmu s tím, že však potřebuje nákladnou rekonstrukci kvůli vážným škodám po povodních.
 
Do dražby by měl jít i dům, kde měl sklad Úřad průmyslového vlastnictví. I ten stojí na velmi zajímavé adrese v ulici U Půjčovny v Praze 1 nedaleko hlavního nádraží. ÚZSVM by za něj chtěl dostat také několik stovek milionů.
 
„A třetí je budova ministerstva spravedlnosti ve Washingtonově ulici číslo 1569. Jde o původně administrativní objekt, který je zhruba pět šest let prázdný. I ten si vyžádá nákladnou rekonstrukci,“ upřesnila generální ředitelka. Vzhledem k tomu, že je na atraktivní adrese, předpokládá úřad, že by za něj stát mohl dostat 150 až 160 milionů.
 
ÚZSVM napočítal v Praze 120 adres, kde sídlí složky státu. Postupně je probírá, porovnává náklady a vybírá nemovitosti vhodné k prodeji.
 

Historici však z plánů státu již tak nadšeni nejsou. Třeba místopředseda Klubu Za starou Prahu Richard Biegel je skeptik, nevěří, že všichni soukromí majitelé budou s historicky cennými památkami nakládat slušně, aniž by jim uškodili.