Pátek, 13. prosince 2019

Pražská Invalidovna dál hledá nové využití, v budově teď pracují hlavně filmaři

06.10.2015
Praha (rozhlas.cz) - Pražská Invalidovna, kde se natáčel oscarový film Miloše Formana Amadeus, je už několik měsíců prázdná. V barokním areálu s vnitřním parkem po odstěhování Vojenského historického archivu se teď pohybují skoro výhradně filmaři a herci. Právě těm ho stát pronajímá. Pro budovu hledá další využití, pokud je nenajde, chce ho prodat v dražbě.

Jednou z nejzajímavějších částí Invalidovny je bývalá kaple. „Může být zajímavá pro filmování různých historických scén,“ říká Martin Svoboda, vedoucí pražského pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.Prostor má barevné stěny a vidět je i krásná vitráž. „Jsou tady i zachovalé stropní malby a o co se památkáři zajímali, tak je dřevěné zábradlí,“ dodává Svoboda.

Chodba připomíná některé scény z filmu Amadeus, který v Invalidovně natočil Miloš Forman. V poslední době tam Filip Renč natáčel film Hlídač č. 47. Američtí filmaři využili prostory pro akční komiksový film Hellboy a odehrál se tam i jeden z dílů seriálu o Indianu Jonesovi.Zajímavé je i nádvoří Invalidovny. „Působí velice klidně, i díky vzrostlým stromům – jsou to stoleté platany. Uprostřed tohoto parčíku se nachází kamenná kašna,“ ukazuje Martin Svoboda. Právě na nádvoří teď filmaři staví kulisy pro další film.

Invalidovna byla postavena v letech 1731 až 1737 jako útulek pro válečné vysloužilce. Vzorem byla podobná budova v Paříži. Z původního návrhu barokního stavitele Kiliána Ignáce Dientzenhofera byla pro nedostatek peněz postavena pouhá jedna devítina, i tak jde o impozantní stavbu. Ve 20. století se budova využívala hlavně jako archiv, v roce 2002 ji značně poškodila povodeň.