Čtvrtek, 12. prosince 2019

Stát vs. solárníci 3:0 na miliardy

15.10.2015
Praha (Lidové noviny) - Sluneční energie už z české státní pokladny vytahala desítky miliard korun pod hlavičkou podpory obnovitelných zdrojů. A v důsledku speciální daně, jíž se rozhodl stát solární boom zabrzdit, se vrhly solární firmy do sporů, které ohrožují rozpočet odčerpáním dalších miliard.
Právníci státu si ovšem podle zjištění LN připisují jedno vítězství za druhým nad investory do panelů nejen na polích. Při využití sportovní terminologie zvítězil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v prvnímkole v osmi zápasech. Tedy v osmi samostatných soudních líčeních dosáhl v prvoinstančnímřízení toho, že byly nároky solárních firem zamítnuty. A nejde o drobné. Celkem totiž podniky požadovaly od státní kasy odškodné ve výši 3,2 miliardy korun.
 
„Jde o další výrazný úspěch, celkově jsme letos ve sporech proti státu už uhájili 13,2 miliardy korun,“ potvrdila informace LN šéfka majetkového úřadu Kateřina Arajmu.
 
Nejvyšší částku požadovalo uskupení šesti žalobců. U soudu se domáhalo celkem 1,98 miliardy korun. V případu jde o společnosti Solar CZV, Towaki Japan Technology, ABA Solar alfa, Termokom CZ a podnikatele Bohuslava Nováka, který je mimo jiné spolumajitelem jedné z jmenovaných firem.
 
Druhou miliardovou sumu pak ÚZSVM prozatímuhájil ve sporu se společností Perfektia, která si činí nárok na 1,17 miliardy korun. V dalších šesti sporech se solárníky šlo už jen „o drobné“. Částky v žalobách se pohybují od pěti do 24 milionů korun. Vzhledem k tomu, že jde teprve o verdikt prvoinstančního soudu, budou všechny spory pokračovat odvoláním. I v tom však už v jednompřípadě stát uspěl. Jak v květnu upozornily LNuměstského soudu se státu podařilo dosáhnout pravomocného rozhodnutí ve svůj prospěch ve sporu se společností BS Park II. Ta však žádala skutečně minimální odškodné – něco málo přes půl milionu korun.
 
„Pozici státu by mělo toto rozhodnutí soudu posílit. Jedná se totiž o spory vycházející ze stejného požadavku, kterým je náhrada škody způsobená státem zavedením daně. Vše je ale teprve na začátku a nelze se spoléhat, že stát ve sporu již zvítězil,“ sdělil tehdy mluvčí majetkového úřadu Pavel Hortig s tím, že klíčové bude i rozhodování Nejvyššího soudu v případě dovolání.
 
Společnost BS Park II, která je součástí čtvrtého největšího solárního komplexu v Česku na brněnském letišti v Tuřanech, požadovala odškodné s argumentem, že novela se speciální daní působila retroaktivně. Tímměla mimo jiné nabourávat právo firmy vlastnit majetek a pokojně jej užívat. V podstatě totožně argumentují i firmy, které stát porazil u nižší soudní instance.
 
Solární daň byla zavedena v roce 2010 pro elektrárny, které vznikly v letech 2009 a 2010. Tři roky platily firmy 26 procent z výnosů, v loňském roce pak už jen deset procent, a to pouze elektrárny z roku 2010. Stát na této dani získal do loňska okolo 20 miliard korun.
 
Vítězství ve vnitrostátních sporech by pak mohlo posílit obranu státu také v mezinárodních arbitrážích. Před zahraničními tribunály se aktuálně řeší sedm žalob na Česko kvůli solární dani. Další dvě reálně hrozí. Celkem přitom investoři žádají odškodné zhruba 3,3 miliardy korun. Navíc pokud by se jim zdařilo stát porazit, dá se předpokládat, že by se o své nároky přihlásili další.
 
Prozatím stát slavil vítězství alespoň v tom, že se původně jednu arbitráž podařilo rozdělit na sedm samostatných sporů. Rozhodnutí se dají očekávat nejdříve v průběhu první poloviny příštího roku. Vliv může mít i to, jak dopadnou obdobné pře, které vede Španělsko. I proto s iberskými právníky zástupci českého státu úzce spolupracují.