Pátek, 13. prosince 2019

Stát za 22 milionů prodává zámek v Načeradci na Benešovsku

Načeradec (ČTK) - Stát prodává za 22 milionů korun zámek v Načeradci na Benešovsku. Ve veřejné dražbě ho nabízí Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Budova a část pozemků patří na seznam kulturních památek a nacházejí se v městské památkové zóně, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.
Veřejná dražba se uskuteční 11. září v 11:00 v Benešově, do té doby si mohou zájemci zámek několikrát prohlédnout. Stát převzal zámek do svého vlastnictví v loňském roce od dětského domova Sedlec-Prčice jako nepotřebný majetek. Žádná státní instituce o něj neprojevila zájem, stát proto zámek nyní nabízí veřejnosti. Budoucí majitel by se zámkem získal také zhruba tři hektary pozemků.
 
Zámek dal postavit v roce 1734 František Josef ze Starhembergu. Do konce 70. let 20. století areál sloužil jako dětský domov, poté zde byla umístěna internátní škola a později výchovný ústav. Areál zámku tvoří rozsáhlý komplex pozemků a budov. V roce 2000 byl zámek částečně rekonstruován.

V Načeradci žije asi 1100 obyvatel. Kromě zámku je v obcií například také židovský hřbitov, kostel svatého Petra a Pavla, křížová cesta nebo rybník Louňov, který je přírodní památkou.