Pátek, 6. prosince 2019

ÚZSVM předal veterána technickému muzeu

20.08.2008
ÚZSVM předal veterána technickému muzeu
Škoda Spartak. Osobní automobil, na který bychom v dnešní době narazili nespíše na srazu veteránů. Jednoho takového veterána předal nedávno ÚZSVM, odbor Odloučené pracoviště Prostějov (Územní pracoviště Brno), Technickému muzeu v Brně.

Škoda Spartak. Osobní automobil, na který bychom v dnešní době narazili nespíše na srazu veteránů. Jednoho takového veterána předal nedávno ÚZSVM, odbor Odloučené pracoviště Prostějov (Územní pracoviště Brno), Technickému muzeu v Brně. ÚZSVM získal tento automobil z tzv. odúmrti.Jednalo se o Škodu 440 Spartak světle zelené barvy, která měla najeto pouhých 39.412 km. Vůz vyráběný v letech 1954 - 1957 měl řazení u volantu a byl bez bezpečnostních pásů. Vůz dále obsahoval klíče od dveří a startování, startovací kliku, náhradní kolo, starou lékárničku a samozřejmě nářadí k opravě, včetně dvou kusů mazniček. Automobil byl ji dávno odhlášen z registru motorových vozidel.Z dokumentace k vozu se dochoval pouze návod k obsluze a mazací plán, což byl ze sběratelského hlediska jistý handicap, který však byl vyrovnán souborem náhradních dílů obsahujících náhradní reflektory, žárovky, pojistky, pneumatiky a několik kanystrů na pohonné hmoty.Zaměstnanci ÚZSVM, odboru Odloučené pracoviště Prostějov, oslovili organizační složky státu, zda by neměly o vůz zájem. Jedinou státní institucí, která projevila velký zájem, bylo právě Technické muzeum v Brně, které Škodu 440 Spartak ve svém sbírkovém fondu dosud nemělo. Toto muzeum je navíc pověřeno k tomu, aby soustřeďovalo vozidla, která byla vyrobena ve východní Evropě.Odúmrť je v právním řádu České republiky definována v zákoně č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, a to v § 462 takto dědictví, které nenabude žádný dědic, připadne státu.
ÚZSVM je příslušný hospodařit s takto nabytým majetkem podle zákona č. 219/2000 Sb. o majetku ČR a jejím vystupování v právních vztazích, v platném znění.