Pondělí, 25. května 2020

Faru opraví a otevřou zde památník Scheybalových

11.02.2010
Stát převedl na město Jablonec nad Nisou faru, za podmínek zpřístupnit památník veřejnosti.

Recepce s informačním centrem, reprezentační salonek, spolková a společenská místnost či dva výstavní prostory. Tímto zázemím by měla disponovat fara naproti kostelu sv. Anny. Město ji bezúplatně získalo od Úřadu pro zastupování státu za podmínek, že objekt, který původně patřil manželům Scheybalovým, zpřístupní veřejnosti a vytvoří z něj jakýsi multifunkční kulturní stánek.
Město, respektive jablonecké Kulturní a informační centrum podalo na konci ledna žádost o získání dotace z evropských fondů na rekonstrukci fary. Na opravy této kulturní památky je třeba dvacet šest milionů korun. Pokud bychom v žádosti uspěli, finanční spoluúčast města by byla necelé dva miliony korun, informoval místostarosta Jablonce Petr Vobořil.

K oživení památky manželů Scheybalových přispěje celková rekonstrukce budovy. Největší část peněz spolknou právě stavební úpravy. Je nutné zajistit elektřinu, topení, odvod odpadů, opravit střechu, podlahy a další, zmínil vedoucí jabloneckého Kulturního a informačního centra Roman Král.
Na faře z počátku osmnáctého století s neorenesanční fasádou z konce devatenáctého století by měl vzniknout reprezentační salonek, kde by se scházely spolky, které mají blízko k manželům Scheybalovým, v přízemí pak recepce s informačním centrem či dva výstavní prostory.
V přízemí by byl menší výstavní prostor. Srdce památníku by tvořil druhý výstavní prostor v prvním patře. Zde by se také nacházela studovna s archivem, pracovna a knihovna doktora Scheybala. V podkroví by se nacházela společenská místnost pro malá kulturní vystoupení, besedy a projekce, například pro školy.

Zda Jablonec získá dotace, se dozví na konci dubna nebo v květnu tohoto roku. Kdybychom v získání evropských peněz nebyli úspěšní, přesto bychom faru rekonstruovali a otevřeli pro veřejnost, ovšem ne v takovém rozsahu, jaký je uvedený v projektu, řekl vedoucí informačního centra s tím, že financování z vlastních zdrojů by neumožnilo například zpřístupnit podkroví. Zajistili by omezenější sbírku manželů Scheybalových a celkově by celá rekonstrukce nabrala skromnější parametry.
Rekonstrukce kulturní památky, která se nachází v centru města naproti kostelu sv. Anny, by trvala půldruhého roku. Začali bychom hned na začátku léta tohoto roku, upozornil Král.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových převedl na Jablonec nad Nisou budovu fary, dva pozemky o rozloze 725 metrů čtverečních označené jako kulturní památky. Součástí převodu byla také kolna postavená roku 1930, trvalé porosty na přilehlé zahradě a věci nesbírkové povahy nacházející se v domě.

Fara má nesmírnou historickou a duchovní hodnotu. Její rekonstrukce jistě přispěje k utužování zahraničních vztahů, uzavřel jablonecký starosta Petr Tulpa.Město Jablonec získalo od státu budovu fary, za podmínek jejího zpřístupnění veřejnosti. Měl by zde vzniknout multifunkční kulturní stánek na oživení památky manželů Scheybalových.