Pondělí, 25. května 2020

ižkova památníku se asi ujme kraj

22.02.2010
Zastupitelé Borovan na Českobudějovicku zamítli možnost převzít do své správy památník Jana ižky z Trocnova.

Zastupitelé Borovan na Českobudějovicku zamítli možnost převzít do své správy památník Jana ižky z Trocnova.

Pro čtyřtisícové město by to bylo příliš nákladné, řekl starosta Stanislav Malík.

Prodělečný památník nyní spravuje stát, který ho chce ale prodat. Areálu se nakonec asi ujme kraj. Myslíme si, že by měl zůstat ve správě veřejného subjektu, uvedl krajský radní František Štangl.

Malík by s takovým řešením souhlasil, zejména proto, aby se patnáctihektarový památník nedostal do rukou spekulantů.

Náklady na provozování areálu se podle starostových informací dosud blížily ke 400 tisícům korun, příjmy se pohybovaly mezi 30 až 40 tisíci.
Malík jednal s ministerstvem kultury o tom, zda by investovalo do modernizace expozice, která pochází ze 70. let 20. století, a zda by se nějak mohlo podílet na provozu. Zároveň o tom diskutoval i se zástupci kraje, Lesů ČR a Pozemkového fondu. Borovany by se podle Malíka ujaly památníku jen v krizové situaci.

Starosta přiznal, že mu po zveřejnění kauzy chodí i anonymní dopisy. Některé vidí za vším záměr spekulovat s pozemky, jiní vyzdvihují pro národ posvátné místo, další nabízejí, že by na památník přispěli ve sbírce.

S největší pravděpodobností projednáme situaci na kraji a zvážíme, zda o jeho bezúplatný převod požádáme, dodal Štangl.

Památník by byl asi začleněn pod Jihočeské muzeum. Kraj by se pustil i do modernizace expozice, ale s grantem. Letošní sezona bude zřejmě pokračovat pod správou současného provozovatele, převzetí areálu je otázkou spíše příštího roku, dodal Štangl. O rozhodnutí Borovanských nebyl podle něj kraj dosud informován.
Obdobně je na tom Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Domnívám se, že další postup bude koordinován s ministerstvem kultury a Jihočeským krajem. O konkrétních krocích bude rozhodnuto příští týden, sdělil vedoucí českobudějovického pracoviště úřadu Zdeněk Prokopec.Trocnovskému památníku Jana ižky dominuje socha tohoto vynikajícího husitského vojevůdce.