Pondělí, 25. května 2020

Na celnici budou trhat zuby

22.02.2010
O opuštěné budovy na jihočeských hraničních přechodech mají zájem dentisté i pracovníci kasina.

Budova bývalé celnice v Nových Hradech na Českobudějovicku je zatím zavřená. Už zanedlouho ale bude nabízet turistům nejen ubytování, ale třeba i půjčovnu kol. V její blízkosti vyroste také lanové centrum a kemp. Starosta Vladimír Hokr potvrdil, že tento týden ještě s budoucím nájemcem doladí detaily a může se s úpravami začít.

Už dvakrát jsme neúspěšně vybírali nové provozovatele. V lednu se uskutečnilo další kolo, v němž zvítězila českobudějovická firma. Doufám, že tentokrát to klapne, těší se Hokr. Věří, že nová nabídka aktivit osloví nejen hosty, ale i místní obyvatele. Smysluplného, ale zcela jiného využití se po letech dočká také areál bývalé celnice v Nové Bystřici na Jindřichohradecku. Rodinná firma tu chce začít vyrábět nerezové části operačních sálů.
Jeli náhodou kolem a všimli si cedule, na níž budovy nabízíme k pronájmu. Firma obsadí obě a nabídne pět pracovních míst, což v dnešní době vítáme. Vždyť máme čtrnáctiprocentní nezaměstnanost, podotkl novobystřický starosta Vladimír Bláha.

Podrobnosti celého projektu zatím rodina z Jihlavy nechce zveřejňovat. Vše je ve stadiu vývoje, přitom už u nás o práci žádalo sto lidí, řekla Petra Dostálová, jejíž syn je strůjcem celého projektu. Dlouho ale hledal prostory, které by mu vyhovovaly. Osiřelé budovy na hranicích Jihočeského kraje s Rakouskem se ukázaly být ideální i pro zubařskou ordinaci. Tu otevřou v Dolním Dvořišti.Postaví apartmánový hotel Místnosti se nyní předělávají na čekárnu a další zázemí pro lékaře. Vše má být hotovo do konce července. Druhou budovu už využívají zaměstnanci nedalekého kasina jako ubytovnu, popsala starostka Dvořiště Helena Panská.

Třetí původně obec plánovala přestavět na muzeum pohraničí. Nejprve marně hledala partnery, pak se navíc ukázalo, že dům je ve špatném technickém stavu. Proto jsme požádali Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, zda bychom ho mohli zbourat. Povolení už máme. Bude se tu budovat apartmánový hotel, doplnila Panská.

V bývalé celnici v Českých Velenicích už déle než rok sídlí policejní služebna. Pro druhou z budov zatím radnice hledá využití.

Prázdný zatím zůstává i areál ve Slavonicích. Původně o něj mělo zájem město, které chtělo v patře vybudovat čtyři byty a přízemí využít jako zázemí pro turisty, pak si to ale rozmyslelo. Polovinu totiž vlastnil stát a druhou soukromá majitelka. Pro nás prodej za miliony nepřichází v úvahu, jedině bezúplatný převod, vysvětlil slavonický starosta Luboš Kryzan.

K mání je stále za dvamiliony korun i celnice v Halámkách na Jindřichohradecku. Nová Ves nad Lužnicí ji nechtěla a já věřím, že v tak atraktivním místě se zájemce určitě najde, míní Zdeněk Prokopec, jihočeský šéf Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Se snížením ceny i kvůli výhodné lokalitě rozhodně nepočítá.

Za zhruba deset milionů korun úřad nabízí také areál ve Studánkách nedaleko Vyššího Brodu. Město nabídku na bezúplatný převod nevyužilo.