Pondělí, 25. května 2020

Plagiát skončil v plamenech

12.02.2010
Úřad spálil zbylý náklad Zlaté knihy bájí a pověstí Josefa Milara. Prostějovský podnikatel si nezoufá, píše další dílo.

Hořký konec. Zlatá kniha bájí a pověstí, titul prostějovského podnikatele Josefa Milara, který před necelými třemi lety křtil sám předseda poslanecké sněmovny Miloslav Vlček, skončila jako plagiát v plamenech.

Na základě rozhodnutí soudu jsme ve spalovně zlikvidovali celý zbývající náklad této knihy. Šlo o čtyři sta osmnáct výtisků, potvrdila včera Jana Renerová, mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Josef Milar do své knihy vydané v roce 2007 zařadil 64 pověstí zesnulého Martina Strouhala a 64 ilustrací Huga Šilberského, jenž byl v té době rovněž po smrti. K jejich užití neměl souhlas dědiců autorských práv, zdůraznila Renerová. Texty i kresby vydával Josef Milar za své.

Prostějovský deník se podnikatele zeptal, zda necítí hořkost nad tím, že stovky výtisků knihy, pod níž se podepsal, pohltil oheň. Já o tom nic nevím a zatím necítím nic. Tuto záležitost už ani neřeším, reagoval ve čtvrtek dopoledne Milar. Prozradil, že nyní pracuje na nové beletrii. Připravuji knihu bájí a pověstí z Hané. Budu opět čerpat z pramenů, ale tentokrát si dám na autorská práva velký pozor, nechal se slyšet s tím, že na pultech se zmíněná publikace objeví asi za dva roky.

Předseda poslanecké sněmovny Miloslav Vlček na podzim roku 2007 slíbil, že ke kauze plagiátu vydá oficiální stanovisko. Dosud tak neučinil. K takovému vyjádření potřebuji podklady od soudu. ádné jsem ale nedostal, vysvětlil včera Vlček.
Josefa Milara odsoudil loni v srpnu Krajský soud v Brně k náhradě škody ve výši pětašedesáti tisíc korun a třicetitisícové pokutě. Neprodaný náklad, více než čtyři sta kusů z celkového nákladu patnácti set knih, mu stát zabavil a před pár dny zlikvidoval. Za zmínku stojí, že na pultech některých knihkupectví plagiát stále ještě leží.

Na otázku, zda by za těchto okolností přijal nabídku kmotrovství další Milarovy knihy, Miloslav Vlček odpověděl: To nemyslíte vážně. Pokud mě někdo zklame, už pro mě neexistuje. Tečka, ohradil se politik do telefonu a obrátil pozornost k dění v poslanecké sněmovně.Milar vydal knihu Zlatých bájí a pověstí v polovině roku 2007. Krátce poté se mu ozvali potomci spisovatele Martina Strouhala a ilustrátora Huga Šilberského. Titul označili za nelegální opis Knih bájí a pověstí a Kytice pověstí ze čtyřicátých let minulého století.

Protože se obě strany nedohodly na výši odškodného, kauza skončila v rukou policistů a pak soudu. Milarův advokát vinu svého mandanta při stání odmítal. Argumentoval, že psal podobně jako Erben a Němcová. Soudkyně prostějovského okresního soudu Ivona Otrubová na to ale nedala a vyměřila Milarovi půlroční podmínku s odkladem na patnáct měsíců. Milar měl navíc zaplatit třicet tisíc korun pokuty a nahradit dědicům autorských práv škodu ve výši zhruba sta tisíc korun. Zbylý náklad knihy propadl státu.

Josef Milar se odvolal. Krajský soud mu nejenže zrušil podmínečný trest, ale také snížil náhradu škody, a to o pětatřicet tisíc korun. Zdůvodnil to tím, že se k řízení připojili pouze tři dědicové a nikoli čtyři. Pokutu a propadnutí knih jako trest ponechal.Já o tom nic nevím a hořkost necítím. Tuto záležitost už ani neřeším. Teď připravuji knihu bájí a pověstí z Hané. Josef Milar, podnikatel.