Pondělí, 25. května 2020

Pobočce magistrátu hrozilo vystěhování za neplacení

27.02.2010
Nepříjemnostem zabránila dohoda o vyšším nájmu. Do června má být jasno, co bude dál.

Lidé si mohou nadále vyřizovat řidičské a občanské průkazy a registrace vozidel v pobočce magistrátu v ulici Pionýrů. Přitom ještě nedávno hrozilo, že úředníci budou muset budovu vyklidit.
Stát, vlastník budovy, totiž zvýšil městu nájem. Teď je zhruba třikrát vyšší než loni. Dělá sedm set tisíc korun ročně. Vedení města se zdražení bránilo, ale nakonec raději státu ustoupilo.

Kdyby novou nájemní smlouvu město odmítlo, byli by úředníci v budově nelegálně a spor by musel řešit soud. Rada města neměla na vybranou, prohlásil primátor Vlastimil Vozka (SMM).

Při stanovení výše nájemného jsme museli postupovat podle zákona o majetku státu, uvedla Jana Rennerová, mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, pod který budova spadá. Podle úřadu město vycházelo v původních propočtech ze svých vlastních pravidel a jeho minimální sazbu už nemohl úřad podle legislativy přijmout. Novinka souvisí s někdejším převodem okresních úředníků na město a složitým majetkovým vyrovnáním, kdy Most získal od státu půlku radnice za budovu DHO, kde sídlí úřad práce.
Úsporný rozpočet města, schválený v prosinci 2009, s navýšením výdajů za pronájem nepočítal.
Opoziční zastupitel Karel Novotný (ČSSD) navrhuje, aby se úředníci v budoucnu přestěhovali z ulice Pionýrů do nějaké zrekonstruované budovy, která patří městu. Myslím si, že by se to mělo zvážit, řekl Novotný.

Podle primátora radní upřednostňují jinou variantu: budou usilovat o bezplatný převod pobočky ze státu na město, aby mohlo objekt v ulici Pionýrů jako vlastník snadněji provozovat. Současný stav je pro nás neudržitelný, uvedl Vozka.

O budoucnosti pobočky mají stát a město jednat i v tomto pololetí. Primátor věří, že výsledek jednání bude moci oznámit v červnu.ÚŘ˜ADY SE PŘ˜ETAHUJÍ O MÍSTO

Radní chtějí, aby státní budova v ulici Pionýrů, kde sídlí pobočka magistrátu, patřila městu. To již v srpnu 2009 požádalo stát o bezúplatný převod objektu. Stát, který městu mezitím zvýšil nájem, váhá. Nejdříve by musel přednostně vyřešit umístění Mediační a probační služby Most a Rostlino lékařské správy Most z komerčních prostor do státních prostor. Ani město nemá náhradní prostory pro své úředníky z pobočky. Budova radnice je plná městských a státních úředníků a volný objekt po OV KSČM za léta zchátral.