Pondělí, 25. května 2020

Spálené Poříčí straší státní rybník

25.02.2010
Hráz nad městem je v havarijním stavu, úřad místo opravy vypíše výběrové řízení na nového majitele.

Spálené Poříčí je prý v ohrožení. Hráz rybníka nad městem je podle radnice v havarijním stavu. Stát, který nádrž vlastní, se ale k opravě nemá. Raději shání kupce.

Zvažujeme proti státu právní kroky, protože tady jde o ohrožení obce, řekl Právu starosta téměř třítisícového města Pavel Čížek (SNK ED).
Stát se šedesát let o rybník nestaral a teď se zbavuje odpovědnosti jako malý kluk. Ať napřed hráz zajistí a pak může řešit vlastnické vztahy, prohlásil starosta. Do odstraňování ekologických škod jdou miliardy a tady hrozí skutečné nebezpečí, jehož eliminace by vyšla jen na osm miliónů, dodal Čížek. Zmíněná částka by podle něj stačila na rozšíření bezpečnostního přepadu a zprovoznění skoro třicet let nefunkčních stavidel. Pokud hráz povolí, smete voda dvacet třicet domů, o střechu nad hlavou by mohlo přijít až sto místních obyvatel, varoval starosta.

Oprava nepřipadá v úvahu, sdělil Právu Karel Hála, ředitel plzeňského pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Stát na to peníze nemá, jde o majetek, který nepotřebuje, konstatoval Hála a potvrdil, že úřad v nejbližších dnech vypíše výběrové řízení “ minimální nabídková cena za šestihektarový rybník Hvížďalka bude činit 2,2 miliónu korun.

Radnice v tomto případě požaduje, aby byla v kupní smlouvě klauzule, v níž by se nový vlastník zavázal, že do roka hráz opraví. Nic takového tam být nemůže, ale případné zájemce na stav rybníka samozřejmě upozorníme, podotkl Hála. Jedno výběrové řízení už stát chystal minulý rok, bylo ale zastavené, protože se ozval původní vlastník “ církev, která o rybník přišla v roce 1949. Nabídli jsme jim ho zadarmo, teď nám ale napsala, že nemá zájem. Proto vypíšeme nové výběrové řízení, uvedl Hála.

Nabídku na bezplatné převedení rybníka podle Hály dostala i poříčská radnice. To ale starosta odmítá: ádnou takovou nabídku jsme oficiálně nedostali.

Do Hvížďalky přitékají potoky z Brd, rybník s pětimetrovou hrází ohrožují hlavně přívalové deště. Za posledních 20 let jsme pětkrát uvažovali o evakuaci ohrožených obyvatel. V roce 2002, když se voda valila přes celou délku hráze, na to i došlo, dodal Čížek.

Stát se šedesát let o rybník nestaral a teď se zbavuje odpovědnosti jako malý kluk Pavel Čížek, starosta Spáleného Poříčí.Bezpečnostní přeliv z rybníka nad Spáleným Poříčím je podle starosty Pavla Čížka nutné podstatně rozšířit.