Středa, 27. května 2020

Cenný varnsdorfský kostel se snad brzy dočká své záchrany

12.02.2013
Varnsdorf (Mladá fronta DNES) - Poté, co v lednu soud rozhodl spory o vlastnictví neogotické památky, může Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nabídnout objekt zájemcům, kteří ho opraví. Otázkou však je, kdo se přihlásí, třeba radnice už řekla, že na to nemá.

V nejbližší době se konečně začne rozhodovat o dalším osudu takzvaného Červeného kostela ve Varnsdorfu, který je cennou památkou, ale přesto se už řadu let nachází v dezolátním stavu. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) ho nabídne ministerstvu kultury, případně dalším institucím, aby se postaraly o jeho záchranu.

Nejvyšší soud v lednu s konečnou platností potvrdil, že neogotická památka patří státu. O její vlastnictví se dlouho vedly spory, nikdo se k ní totiž kvůli jejímu stavu nehlásil, aby nemusel platit opravu ze svého.

Budova do roku 1945 sloužila Německé evangelické církvi. Po jejím zániku přešlo vlastnické právo na československý stát, který v roce 1958 chtěl kostel svěřit tehdejší Církvi československé. Její představitelé ale o kulturní památku neměli zájem a odmítli ji převzít do péče. Přibližně od 60. let minulého století tak kostel postavený z červených cihel chátrá.
 
Úředníci ÚZSVM si včera byli kostel prohlédnout poprvé od rozhodnutí Nejvyššího soudu. „Jedná se o kulturní památku, proto jsme ze zákona povinni ji nabídnout ministerstvu kultury. Pokud by ministerstvo kostel nechtělo, budeme se snažit nabídnout ho evangelické církvi, městu nebo občanskému sdružení Červený kostel Varnsdorf,“ řekla ředitelka ústeckého územního pracoviště ÚZSVM Marie Ševelová. Doplnila, že úřad se bude vzhledem ke špatnému technickému stavu objektu snažit o bezúplatný převod. Nový vlastník totiž bude muset do oprav budovy investovat značnou finanční částku.
 
Otázkou však dál zůstává, kdo si kostel a starost o něj na svá bedra vezme. Představitelé varnsdorfské radnice už dříve řekli, že oprava není v možnostech města. O záchranu stavby se v posledních letech snaží zmíněné občanské sdružení Červený kostel Varnsdorf. Zda by ale případnou nabídku ÚZSVM na převod kostela do svého vlastnictví přijalo, zatím také není jisté.
„O tom by muselo rozhodnout celé občanské sdružení, já jsem jen jedním z jeho členů. Svolám ale valnou hromadu a tam se budeme touto otázkou zabývat,“ uvedla včera Eva Hamplová ze sdružení, které už se zasadilo o rekonstrukci střechy u sakristie a střechy nad hlavní kostelní lodí. Interiér je zatím dál zdevastovaný.
 
Základní kámen kostela byl položen roku 1904, vysvěcen byl v prosinci 1905. Ačkoli není kdovíjak starý, podle odborníků jde o vrcholné dílo historizující architektury, jehož význam přesahuje rámec kraje, neboť je jedním z mála dochovaných kostelů z glazovaných cihel, jež bývaly typické pro sever Čech.
 
***
 
FAKTA Historie červeného kostela ve Varnsdorfu * bývalý kostel Německé evangelické církve vznikl v novogotickém slohu podle projektu Waldemara Kandlera z Drážďan * základní kámen byl položen 16. května 1904, v roce 1905 byl objekt vysvěcen a s poděkováním císaři Josefu II. za náboženskou svobodu pojmenován Kostel míru * po druhé světové válce byl zkonfiskován a předán Církvi československé * od 60. let chátrá a například kostelní lavice z něj byly tajně odvezeny a použity na stavbu chat u místního rybníka
 
Kostel je vrcholným dílem historizující architektury, jehož význam přesahuje rámec kraje. Chátrá od 60. let, kdy se ho vzdala církev.