Středa, 27. května 2020

Stát bezúplatně převedl kapli v Žiželicích na obec

12.02.2013
Žiželice (Žatecký a lounský deník) – Stát v minulých dnech převedl do majetku obce Žiželice na Žatecku barokní kapli Navštívení Panny Marie (na snímku). Smlouvu o bezúplatném převodu schválilo v závěru loňského roku tamní zastupitelstvo, v minulých dnech byl převod dotažen do konce.
​Poslední opravy proběhly před čtyřiceti lety.  „Předmětem bezúplatného převodu byla stavba barokní kaple Navštívení Panny Marie pocházející ze začátku 18. století. Historický objekt stojí na místě původní starší kaple z roku 1660. Poslední opravy tam proběhly v roce 1970. Součástí převodu byl i příslušný zastavěný pozemek o výměře 100 metrů čtverečných,“ sdělil Robert Hurt z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.
 
Kaple je na seznamu kulturních památek ČR. Obec Žiželice plánuje budovu opravit, chce se pokusit na to získat dotace. Kaple v Žiželicích je z roku 1660, na počátku 18. století byla barokně přestavěna a roku 1882 důkladně zrekonstruována. Při této rekonstrukci byla ale zničena hodnotná výmalba kopule. Další opravy byly roku 1928 a 1970. V kapli se každou první sobotu v měsíci konají bohoslužby.