Úterý, 31. března 2020

Šumperk získal bezplatně areál, kde sídlí Armáda spásy

12.02.2014
Šumperk (ČTK) - Šumperská radnice získala od státu bezplatně nemovitosti v areálu Luže, kde sídlí Armáda spásy. Budovy v hodnotě 31 milionů korun bezúplatně převedl městu Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). ČTK o tom dnes informoval mluvčí úřadu Robert Hurt. Vedení radnice, která služby Armády spásy na pomoc bezdomovcům ročně dotuje, získání areálu vítá. Podle starosty Zdeňka Brože vyřešení vlastnických vztahů pomůže zahájit především plánovaný nový projekt.
​"Usilujeme už o to mnoho let. Armáda spásy má nachystán projekt na další rozšíření služeb. Jedná se o péči o seniory, kteří jsou na okraji společnosti. Jde o službu, kterou nikdo nedělá. Projekt už mají připraven dlouhou dobu, dokud to však byl státní majetek, tak to nešlo. My jsme s nimi připraveni se domluvit na čemkoliv," řekl dnes ČTK starosta Šumperku Zdeněk Brož. Město podle něj tuto organizaci ročně dotuje zhruba 1,5 milionem korun. Vyřešením vlastnických vztahů se podle Brože zároveň ušetří za nájemné a tyto peníze se využijí na provoz.
 
Podle místostarosty Petra Suchomela Armáda spásy v areálu působí mnoho let. Původně její činnost dotovala řada okolních obcí. "Město již uzavřelo smlouvu o výpůjčce s Armádou spásy o bezplatném užívání. Převést na ně areál nemůžeme, je to podmínkou bezúplatného převodu (za státu na Šumperk). Pokud by bylo potřeba větších investic, bude to muset řešit město," řekl dnes ČTK Suchomel.
 
Budovy v areálu Luže využívá Armáda spásy pro humanitární a sociální účely. Majetek dosud využívala na základě smlouvy o výpůjčce, která byla uzavřena na omezené období. Podle mluvčího ÚZSVM Hurta tato skutečnost nedovolovala rozsáhlejší investice. Převod areálu podle něj pomůže městu zapojit se do dotačních titulů, které může tato organizace využít a které byly až dosud podmíněny právě vyřešením vlastnických vztahů.
 
Armáda spásy v Šumperku provozuje azylový dům s kapacitou 26 míst pro muže a pět míst pro ženy. Lidé bez domova mohou pro přespání využít také noclehárnu. Organizace provozuje také nízkoprahové denní centrum, jehož cílem je poskytnout útočiště pro lidi, kteří se ocitli v nepříznivé sociální situaci. Denní centrum nabízí možnost osobní hygieny, výměny prádla, lze zde dostat polévku s chlebem a k dispozici je i sociální poradenství.